Kiedy warto skorzystać z usług radcy prawnego?

Statystyki pokazują, że wiele osób nie wie, czym właściwie zajmuje się radca prawny. Wiadomo, że jest prawnikiem, że prowadzi kancelarię, ale co dalej? Jakie są właściwie jego zadania? Kiedy warto do niego pójść? Co różni go od adwokata? Specjaliści z https://kancelariagruchacz.pl/ postanowili odpowiedzieć na te pytania.

Radca prawny – specjalista w zakresie prawa

Radca prawny to zawód zaufania publicznego. Świadczy on szeroko rozumianą pomoc prawną – zarówno osobom fizycznym, jak i przedsiębiorcom. Nie tylko udziela porad prawnych, ale też sporządza stosowne opinie, pisma i reprezentuje swoich klientów przed organami administracji publicznej oraz sądami. Szczegóły wykonywania tego zawodu zostały uregulowane w ustawie z 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych. Kto może zostać radcą prawnym? Każda osoba, która ukończyła magisterskie studia prawnicze, odbyła trzyletnią aplikację radcowską i zakończyła ją pozytywnie zdanym egzaminem zawodowym.

Radca prawny a adwokat – czym to się różni?

Zawód radcy prawnego i adwokata nie różni się wieloma elementami. Osoby z obu profesji mają w zasadzie takie same zadania, obowiązki i uprawnienia. Tak naprawdę różnica tkwi tylko w pewnych elementach technicznych, jak to, że radca prawny może być zatrudniony na podstawie umowy o pracę, a adwokat nie. Do 2015 roku w sprawach karnych występowali tylko i wyłącznie adwokaci. Dzisiaj jednak obrońcami mogą być przedstawiciele obu zawodów. Być może w przeciągu kilku lat radcy prawni i adwokaci niejako połączą swoje siły. Coraz głośniej mówi się o pomyśle ujednolicenia zawodu profesjonalnego pełnomocnika. Tak twierdzi specjalista z https://kancelariagruchacz.pl/.

Jakimi sprawami zajmuje się radca prawny?

Niektórzy radcy prawni podejmują się prowadzenia spraw tylko w jednej specjalizacji. Ci bardziej wszechstronni oferują jednak znacznie szersze spektrum działania. Radcy prawni pomogą na przykład w różnorodnych sprawach cywilnych, w tym sprawach o zapłatę. Podejmują się też spraw z zakresu prawa rodzinnego, w tym rozwodów, podziału majątku oraz przyznania opieki nad dziećmi. Pomagają również w sprawach spadkowych – nie tylko związanych ściśle z dziedziczeniem, ale też dokonywaniem podziału spadku. Często reprezentują również pracowników lub pracodawców w różnorodnych sporach z dziedziny prawa pracy. Radcy prawni częściej niż adwokaci pojawiają się nadto w sprawach administracyjnych, przed różnorodnymi urzędami, w tym fiskusem. No i jak zostało wcześniej wspomniane, bronią oskarżonych w sprawach karnych.

Jak znaleźć dobrego pełnomocnika?

Specjalista z https://kancelariagruchacz.pl/ twierdzi, że dobry pełnomocnik to ktoś, kto potrafi słuchać i sprawnie działać. Radca prawny musi oferować rzetelną i profesjonalną pomoc. Niezbędne jest, aby do każdej sprawy podchodził indywidualnie.

Poprzedni artykułJaki laptop do pracy wybrać?
Następny artykułInternet dla gracza – jak wybrać szybkie łącze?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj