Mikrometr – czym jest i do czego się go stosuje?

Mikrometr – czym jest i do czego się go stosuje?

W pracy warsztatowej i produkcyjnej dokładność wykonywanych pomiarów przekłada się na staranność dopasowania do siebie poszczególnych elementów maszyn. W tym celu stworzono urządzenia zwane mikrometrami, które mają za zadanie ułatwiać człowiekowi dokonanie precyzyjnego pomiaru elementów wykonanych z twardych materiałów, na przykład ze stali. Czym jest i do mierzenia czego najczęściej wykorzystuje się mikrometr?

Czym jest mikrometr i z jaką dokładnością podaje wynik?

Mikrometr, nazywany również śrubą mikrometryczną lub mikromierzem, jest urządzeniem stosowanym do bardzo dokładnego pomiaru przedmiotów o małych rozmiarach. Urządzenia tego typu potrafią zmierzyć elementy wykonane z twardego tworzywa z dokładnością nawet do 0,001 mm. Standardowe mikrometry dokonują pomiaru z dokładnością do 0,01 mm. W celu lepszego pomiaru przedmiotu, część mikrometrów jest wyposażona w dodatkowe pokrętło bądź śrubę dociskową.

Do czego wykorzystuje się mikrometr?

Docelowo mikrometr służy do mierzenia przedmiotów wykonanych ze stali. W zależności od rodzaju urządzenia, może ono służyć do wykonywania pomiarów zewnętrznych (mowa wtedy o mikrometrach zewnętrznych), ale również głębokości, grubości ścianek rur, blachy, grubości drutu, pomiaru otworów itp. (wtedy mamy do czynienia z mikrometrami wewnętrznymi). Dopuszczalna granica błędu w przypadku dokonywania pomiaru przy pomocy mikrometru nie powinna być większa niż 4 μm/25 mm. Mikrometry często są wykorzystywane w pracy przez tokarza CNC, który dokonuje obróbki elementów metalowych, a za pomocą śruby mikrometryczne może zmierzyć na przykład głębokość otworu. Pojawiają się również w zakładach produkcyjnych, między innymi w warsztatach produkujących piły tarczowe (wówczas mamy do czynienia z mikrometrami służącymi do pomiaru kół zębatych) i części do budowy maszyn.

W jaki sposób można dokonać pomiaru za pomocą mikrometru? Jakie są rodzaje mikrometrów?

Aby zrobić pożytek ze śruby mikrometrycznej, trzeba najpierw wiedzieć, jak poprawnie jej używać. Prawidłowego pomiaru dokonuje się poprzez umieszczenie pomiędzy szczękami urządzenia mierzonego obiektu. Następnie należy delikatnie, stopniowo dokręcać pokrętło. Teraz należy odczytać wynik. W zależności od tego, czy dysponujemy urządzeniem starszego typu, czy też elektronicznym, odczytu dokonujemy z podziałki lub wyświetla się jako zapis cyfrowy na wyświetlaczu. Warto pamiętać, że do prawidłowego mierzenia urządzenie musi zostać co jakiś czas skalibrowane, aby pokazywało jak najdokładniejszy wynik.

Poprzedni artykułInformacje przed zakupem wózków widłowych
Następny artykuł10 powodów by założyć pocztę firmową w G Suite

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj