Księga wieczysta ma formę publicznego rejestru, który określa stan prawny konkretnej nieruchomości. Dzięki tym informacjom w prosty sposób można ustalić prawa do danej nieruchomości. W księdze wieczystej określony jest stan prawny mieszkania, domu, działek budowlanych, gruntów, a także spółdzielczego, własnościowego prawa do lokalu. Zakładaniem i prowadzeniem ksiąg wieczystych zajmują się sądy rejonowe.
Kiedy powinieneś sprawdzić księgę wieczystą nieruchomości?
Jawny charakter ksiąg wieczystych powoduje, że każdy może uzyskać do nich dostęp. Obecnie zapisy danej księgi wieczystej można także sprawdzić przez Internet. Kiedy powinieneś to zrobić? Przede wszystkim w momencie, kiedy jesteś zainteresowany zakupem danej nieruchomości. Jeszcze przed podjęciem decyzji zakupowej musisz zweryfikować jej stan prawny. Informacje o tym zawarte są właśnie w księdze wieczystej. Warto podkreślić jeszcze jedną kwestię wynikającą z jawności ksiąg wieczystych. W przypadku ewentualnego postępowania sądowego nie możesz powoływać się na nieznajomość informacji zawartych w księdze wieczystej.
Jakie informacje zawiera księga wieczysta?
Zakres informacji zawarty w papierowej i elektronicznej wersji księgi wieczystej jest dokładnie taki sam. Dokument jest podzielony na cztery działy. W dziale pierwszym znajdziesz oznaczenie nieruchomości, a także wpisy określające prawa własnościowe. Dział drugi to zbiór informacji o własności oraz użytkowaniu wieczystym. W dziale trzecim umieszczone są wpisy dotyczące ograniczonych praw rzeczowych. W tej części nie są uwzględnione hipoteki. Można w nim za to odszukać informacje, które dotyczą ograniczeń w rozporządzaniu nieruchomością oraz wpisy o użytkowaniu wieczystym. Ten dział zawiera także dane o pozostałych prawach i roszczeniach oprócz roszczeń hipotecznych. W ostatnim dziale zebrane są informacje dotyczące hipotek.
Co sprawdzić przed zakupem nieruchomości?
To pytanie zadaje sobie na pewno większość osób, które planują zakup nieruchomości. Pierwszym krokiem jest właśnie sprawdzenie księgi wieczystej. Analizując ten dokument, musisz najpierw sprawdzić zgodność adresu, powierzchni oraz danych prawnego właściciela nieruchomości. Jeśli te dane są zgodne z informacjami przekazanymi przez sprzedającego, to pierwszy etap weryfikacji można uznać za pozytywnie zakończony. Te informacje mają ogromne znaczenie przede wszystkim w przypadku działek rolnych, które bardzo często nie mają uregulowanych kwestii spadkowych.
W kolejnym kroku musisz zweryfikować ewentualne obciążenie nieruchomości hipoteką. Hipoteka ogranicza prawo własności ze względu na zaciągnięte zobowiązania. W momencie zakupu nieruchomości obciążonej hipoteką wierzyciel może domagać się spłaty roszczeń przez nowego właściciela.
Przy sprawdzaniu księgi wieczystej koniecznie zweryfikuj, czy nie jest w niej wpisana służebność w postaci prawa przechodu przez działkę lub służebności przemysłowej. Zwróć uwagę, czy w księdze nie są wpisane dodatkowe czynności lub postanowienia, które obejmują daną nieruchomość. Dobrym przykładem może być postępowanie o zastrzeżenie umowy przedwstępnej lub wywłaszczenie. Wszystkie omówione wyżej informacje zawiera księga wieczysta po adresie na znajdzksiege.pl.
fot. materiały prasowe