Szkolenia BHP są obowiązkowe w czasie trwania zatrudnienia. Oprócz wstępnego szkolenia BHP, konieczne jest przeprowadzanie szkoleń okresowych, które mają na celu ugruntować wiedzę oraz umiejętności pracowników z zakresu BHP oraz zapoznać ich z nowymi rozwiązaniami organizacyjnymi czy technicznymi. Co warto wiedzieć o okresowych szkoleniach BHP i jaka jest częstotliwość ich przeprowadzania?
Czym są szkolenia okresowe BHP i co warto o nich wiedzieć?
Okresowe szkolenia BHP są niezbędne, aby zachować należyte bezpieczeństwo i higienę pracy. Może przyjąć różne postaci: kursu, seminarium, samokształcenia w formie online bądź odbywać się bezpośrednio na stanowisku pracy, jeśli szkolenie obejmuje instruktaż stanowiskowy. Szkolenie okresowe kończy egzamin, po którym możliwe jest wystawienie stosownego zaświadczenia. Następnie pracodawca ma obowiązek przechowywać jego odpis. Okresowym szkoleniom BHP podlegają pracodawcy, osoby na stanowiskach kierowniczych, pracownicy inżynieryjno-techniczni, pracownicy na stanowiskach robotniczych, pracownicy administracyjno-biurowi oraz pracownicy służby bezpieczeństwa i higieny pracy.
Szkolenia okresowe w zakresie BHP mają na celu zaznajomienie z czynnikami środowiska pracy, które mogą powodować zagrożenie oraz działaniami i środkami zapobiegawczymi. Zakres szkolenia oraz jego forma każdorazowo odpowiada obowiązkom i odpowiedzialności wynikającym z zajmowanego stanowiska. Dodatkowo szkolenia te obejmują zasady postępowania w sytuacjach awaryjnych oraz zasady udzielania pierwszej pomocy osobie, która uległa wypadkowi w pracy. Szkolenie okresowe BHP mogą przeprowadzać wyłącznie wyspecjalizowane jednostki organizacyjne, które prowadzą działalność szkoleniową w dziedzinie BHP, jak np. Inka BHP.
Częstotliwość przeprowadzania szkoleń okresowych BHP
To, jak często należy przeprowadzać szkolenia okresowe BHP, wynika bezpośrednio z rodzaju i warunków wykonywania pracy. Najczęściej, ponieważ co roku, muszą je przechodzić pracownicy zatrudnieni na stanowiskach robotniczych, którzy wykonują prace o dużym zagrożeniu dla zdrowia lub zagrożeniu wypadkowym. Pozostali pracownicy zatrudnieni na stanowiskach robotniczych, na których nie są wykonywane prace szczególnie niebezpieczne, powinni przechodzić szkolenie nie rzadziej niż raz na 3 lata. W obu przypadkach szkolenie obejmuje wykłady i instruktaż stanowiskowy, zatem często odbywa się w miejscu pracy.
Pracodawcy, kierownicy, brygadziści i mistrzowie, więc kadra zarządzająca pracownikami w firmie, szkolenie to musi przechodzić raz na 5 lat. Równie często okresowe szkolenie BHP przechodzić muszą pracownicy inżynieryjno-techniczni, jak konstruktorzy, projektanci, technolodzy czy organizatorzy produkcji. Szkolenie może przyjąć formę kursu, seminarium lub samokształcenia kierowanego. Najrzadziej, ponieważ raz na 6 lat, szkolenie przechodzić muszą pracownicy administracyjno-biurowi.