Przesyłki paletowe – niezbędne w magazynie i w transporcie

Trudno sobie dzisiaj wyobrazić logistykę bez palet. Są one wykorzystywane przez wszystkie firmy logistyczne, zarówno do magazynowania towarów, jak i ich transportu. Na paletach umieszcza się ciężkie i wielkogabarytowe towary, jak i niewielkie paczki. Dlaczego elementy te są dziś tak powszechnie stosowane?

Wytrzymałe palety drewniane

Na pewno jednym z czynników decydujących o popularności palet jest ich wytrzymałość. Solidne drewniane palety są w stanie znieść obciążenie rzędu kilkuset kilogramów. Wiele zależy jednak również od rodzaju drewna użytego do konstrukcji danej palety. Wyspecjalizowane firmy logistyczne dobierają odpowiednie konstrukcje do poszczególnych przesyłek paletowych, uwzględniając przede wszystkim właśnie wagę ładunku.

Przesyłki paletowe jako oszczędność

Wszystkie przedsiębiorstwa, w tym także firmy logistyczne, szukają oszczędności. Nie ma wątpliwości, że właściwe wykorzystanie palet gwarantuje oszczędność i to często niemałą. Rzecz w tym, iż przesyłki paletowe to często tak zwany transport drobnicowy. Na jedną paletę można czasami zapakować nawet kilkadziesiąt niewielkich paczek. Transport paczek oddzielnie byłby o wiele kosztowniejszy, choćby ze względu na to, że zajmowałyby one więcej miejsca. Palety to konstrukcje otwarte, bez ścian, dzięki czemu nie zajmują one zbędnego miejsca. W zasadzie zajmują minimum przestrzeni, na dodatek możliwe jest zapakowanie ich po same brzegi. Tym samym transport z użyciem palet jest niezwykle efektywny.

Uniwersalność palet

Na uwagę zasługuje również uniwersalność palet. Wcześniej wspominano o wykorzystaniu tych konstrukcji do transportu drobnicowego. Rzeczywiście, palety doskonale się do tego nadają, jednak sprawdzają się również w transporcie zdecydowanie większych towarów. Ponadto, uniwersalność palet polega również na wykorzystywaniu ich zarówno w transporcie jak i w magazynowaniu. Są to konstrukcje, dla których zawsze znajdzie się jakieś zastosowanie. Wiele firm logistycznych korzysta z palet zarówno w magazynach, jak i podczas transportu, co przekłada się na oszczędność czasu oraz usprawnienie pracy. Rzecz w tym, iż przed transportem nie pojawia się konieczność przeładowania towarów. Towary są bowiem pakowane do transportu na tych samych paletach, na których były magazynowane.

Zabezpieczenie przesyłek paletowych

Ze względu na swoją konstrukcję, palety same w sobie nie zapewniają odpowiedniego zabezpieczenia dla towarów. Dlatego też konieczne jest ich dodatkowe zabezpieczenie, bez którego z pewnością spadłyby z palet podczas transportu. Ponadto, istnieje również ryzyko iż towary znajdujące się na sąsiednich paletach będą o siebie uderzały podczas transportu, dlatego o to również trzeba zadbać. Ze względu na wymienione powyżej problemy, przesyłki paletowe zwykle są zabezpieczane poprzez owijanie towarów folią. Ponadto, szczególnie wrażliwe produkty, na przykład te wykonane ze szkła czy z porcelany, są dodatkowo zabezpieczane styropianem lub innym materiałem, który ma je ochronić przed uderzeniem lub upadkiem.

Należy podkreślić, że zabezpieczone przesyłki paletowe zapewniają towarom całkowite bezpieczeństwo. Zalecamy zatem, aby kwestię logistyki – magazynowania i dystrybucji towarów – powierzać profesjonalnym firmom z doświadczeniem, które potrafią zadbać o własność klientów. Szczegóły pod linkiem: https://www.deltatrans.pl/50,Drobnicowy-dystrybucja

Poprzedni artykułPrawo w Krakowie
Następny artykułJakie meble młodzieżowe wybrać do pokoju nastolatki?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj