Lokata progresywna, czyli zysk dla cierpliwych. Poznaj jej zalety

Masz oszczędności, które zamierzasz przeznaczyć na lokatę – dla osiągnięcia jeszcze większych zysków? Jeśli jesteś osobą cierpliwą, pomyśl o lokacie progresywnej. To produkt finansowy, który niesie za sobą wiele korzyści. Poznaj więc najważniejsze zalety.

Chociaż oprocentowanie lokat nie należy do najwyższych, wybór odpowiedniej oferty pozwala osiągnąć ponadprzeciętne zyski. Przykładem może być lokata progresywna, dzięki której można sporo zarobić. Gwarantowany zarobek nie jest jednak jedyną zaletą takiego rozwiązania.

Lokata progresywna, czyli co?

Oprocentowanie standardowej lokaty nie podlega zmianom przez cały okres umowy, jednak w przypadku lokaty progresywnej jest inaczej. Tutaj oprocentowanie zmienia się przez cały okres jej trwania – zgodnie ze schematem zapisanym w umowie. Dzięki temu można liczyć na dość wysokie średnie oprocentowanie, które zwykle jest dużo wyższe w porównaniu ze średnim oprocentowaniem lokat standardowych.

Jeśli chodzi o tego typu produkty bankowe, procedura ich zakładania jest identyczna. Zasadniczo trzeba wypełnić wniosek, wpłacić konkretną kwotę i … czekać na zyski.

Jak zmienia się oprocentowanie lokat progresywnych?

Zmiana oprocentowania lokat progresywnych to kwestia wewnętrznych ustaleń danego banku. W zależności od polityki wewnętrznej, oprocentowanie może zmieniać się każdego miesiąca lub co kilka miesięcy. Najczęściej jest jednak tak, że w pierwszym okresie oprocentowanie jest najniższe, a w ostatnim okresie – najwyższe.

Przykład. Załóżmy, że zakładasz lokatę progresywną na 12 miesięcy. Oprocentowanie efektywne należy obliczyć, sumując oprocentowanie z poszczególnych okresów i dzieląc wynik na 12 miesięcy.

Taka kalkulacja pozwoli oszacować, czy lokata progresywna faktycznie przynosi większe zyski w porównaniu ze standardowym produktem bankowym.

Dlaczego warto założyć lokatę progresywną?

Lokata progresywna to produkt, który warto rozważyć – z uwagi na kilka głównych zalet.

  • Ponadprzeciętne oprocentowanie

Możliwość osiągnięcia zysków wyższych niż w przypadku większości standardowych lokat to jedna z największych korzyści. Dzięki temu można wypracować znacznie wyższe odsetki w podobnym lub krótszym czasie.

  • Brak ryzyka utraty zysków

Mimo że kapitalizacja odsetek przeprowadzana jest dopiero na koniec okresu, można uchronić się od utraty zysków. Likwidacja w pierwszym i każdym następnym okresie umownym w terminie późniejszym niż 1 miesiąc od założenia lub odnowienia skutkuje zastosowaniem oprocentowania wg skali progresji za pełne miesiące utrzymania środków w banku. W skrócie oznacza to, że instytucja wypłaca wypracowane odsetki za każdy pełny miesiąc trwania lokaty.

  • Bezpieczeństwo kapitału

Wpłacając pieniądze na lokatę progresywną, bank zwróci dokładnie taką samą kwotę – nawet, jeśli dojdzie do utraty odsetek. Kapitał jest w 100% bezpieczny także wtedy, gdy instytucja ogłosi upadłość.

Lokata progresywna może okazać się dobrą alternatywą dla standardowych produktów oszczędnościowych. Porównaj dostępne oferty i wybierz rozwiązanie, które przynosi największe korzyści finansowe.

Poprzedni artykułNajwyższe szczyty w Karkonoszach – sprawdź przed podróżą
Następny artykułCzym charakteryzują się zamki w drzwiach antywłamaniowych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj