Kto powinien skorzystać z konsolidacji długów? Doradzamy!

Polacy chętnie korzystają ze wsparcia finansowego oferowanego przez banki. Niektórzy mają na swoim koncie wiele czynnych zobowiązań, których terminowa spłata nie sprawia żadnych problemów. Co jednak w sytuacji, gdy wysokość miesięcznych obciążeń kredytowych powoli zacznie przekraczać możliwości domowego budżetu? Sprawdź, kto i kiedy może skorzystać z konsolidacji oferowanej przez banki.

Kredyt gotówkowy, raty na sprzęt domowy, aktywna karta kredytowa – to najczęstsze zobowiązania, które na swoim koncie mają Polacy. Czasami jednak zdarza się tak, że wysokość miesięcznych obciążeń powoli zbliża się do pewnego ustalonego limitu, którego przekroczenie może spowodować poważniejsze problemy finansowe i trudność terminowej spłacie zobowiązań. Aby temu zapobiec, banki proponują kredyt konsolidacyjny.

Kredyt konsolidacyjny – czyli co?

Mianem kredytu konsolidacyjnego określa się finansowanie, w ramach którego można uregulować dotychczasowe zobowiązania, zamieniając kilka rat w jedną – zwykle mniejszą.

W praktyce oznacza to zaciągnięcie kredytu pozwalającego na spłatę aktualnych kredytów. Pobrana kwota rozłożona zostaje na miesięczne raty, które mogą być znacznie niższe w porównaniu do sumy spłacanych wcześniej zobowiązań. Wynika to z faktu, że kredyt konsolidacyjny zwykle jest korzystniej oprocentowany w porównaniu z kredytem gotówkowym czy kartą kredytową. Ponadto istnieje opcja wydłużenia okresu spłaty nawet do kilku lat, co wpływa na zmniejszenie wysokości raty.

Dla kogo kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny to forma finansowania skierowana do wszystkich osób, które:

  • chcą zamienić wiele rat na jedną – o niższej kwocie,
  • planują wydłużyć okres spłaty zobowiązania,
  • chcą ujednolicić termin spłaty wielu zobowiązań.

Potrzeby kredytobiorców to jednak jedno, ponieważ powinni oni spełniać wymagania konkretnego banku. Konsolidacja przeznaczona jest dla osób, które:

  • do tej pory regularnie i w terminie spłacały swoje zobowiązania,
  • nie mają zaległości w spłacie rat,
  • wykazują odpowiednio wysoką zdolność kredytową.

Oznacza to, że kredyt konsolidacyjny nie jest remedium na istniejące już problemy finansowe – ze wsparcia nie skorzystają osoby poważnie zadłużone, których historia kredytowa jest naznaczona przeterminowanymi zobowiązaniami.

Czy konsolidacja kredytów to dobre rozwiązanie?

Zastanawiasz się, czy kredyt konsolidacyjny to korzystna opcja? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wiele zależy od indywidualnych potrzeb.

Na konsolidację zobowiązań warto się zdecydować, gdy:

  • czujesz, że wysokość miesięcznych zobowiązań powoli zaczyna cię przytłaczać,
  • chcesz płacić tylko jedną ratę w terminie dopasowanym do twoich oczekiwań,
  • zależy ci na obniżeniu całkowitych kosztów zaciągniętych zobowiązań.

Pamiętaj! Kredyt konsolidacyjny dostępny jest wyłącznie dla tych osób, które mają na swoim koncie co najmniej dwa nieprzeterminowane zobowiązania bankowe.

Poprzedni artykułKarta paliwowa dla małych firm – co i jak możesz zyskać?
Następny artykułAntykwariat internetowy – jakie książki wybierane były w tym roku najczęściej?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj