Rozwód i alimenty – czy adwokat jest potrzebny?

Po podjęciu decyzji o rozwodzie należy przygotować się na postępowanie sądowe, do którego konieczne jest odpowiednie przygotowanie. Skorzystanie z pomocy adwokata może okazać się niezbędne szczególnie w tych przypadkach, w których niemożliwe jest ustalenie warunków opartych na kompromisie. Poniższy artykuł przytoczy temat otrzymania alimentów i pomocy adwokackiej.

Alimenty po rozwodzie 

Alimenty są najczęściej towarzyszącym elementem rozwodu, nie są jednak obligatoryjne. Zatwierdzenie wysokości i warunków odbywa się na drodze sądowej, wtedy bowiem mamy pewność co do kwoty oraz ich otrzymania. Przyznanie takiego rodzaju wsparcia ma związek z art. 27 kodeksu rodzinnego, który zobowiązuje współmałżonków do zaspokajania potrzeb rodziny w sposób proporcjonalny do swoich zarobków.

Komu przysługują alimenty?

Alimenty przyznawane są nie tylko w przypadku, w którym strony rozstające się posiadają dziecko. Mogą one zostać zasądzone na poczet byłego męża lub byłej żony, szczególnie w przypadku, w którym jedna lub obie strony ponoszą winę dotyczącą rozpadu małżeństwa.

Zgodnie z Kodeksem rodzinnym, alimenty przysługują stronie, która swoimi działaniami nie przyczyniła się do rozwodu. Wtedy również mogą one zostać przyznane na kwotę wyższą niż w przypadku poniesienia winy przez obie strony małżeństwa. Nie może ubiegać się o alimenty osoba, z której przyczyny doszło do rozwodu. Jeśli któraś ze stron zobowiązuje się do opieki nad dzieckiem w głównej mierze, mogą zostać zasądzone oddzielne alimenty. 

Znaczenie ma także stan majątkowy, w jakim znajduje się osoba poszkodowana. Usprawiedliwione potrzeby przy niedostatecznej pensji lub jej braku mogą być główną przyczyną przyznania alimentów przez sąd, szczególnie jeśli na utrzymaniu zostaje dziecko. 

Więcej o alimentach przeczytasz na: https://kancelariaea.pl/prawo-rodzinne-sprawy-rodzinne/alimenty/

Sprawa w sądzie, a pomoc adwokacka

Jeśli rozwód nie jest polubowny i uczestnictwo w nim sprawia nam duże trudności, warto zastanowić się nad wynajęciem prawnika. Pomoc osoby doświadczonej, która sprawnie porusza się między kwestiami prawa polskiego może przyczynić się do otrzymania lepszych warunków w przypadku alimentów lub podziału dóbr materialnych.

Adwokat pomoże przygotować pozew i odpowiednio reprezentować nas przed sądem, co w przypadku rozprawy jest kluczowe przy konfliktowych rozwodach. W międzyczasie wesprze nas w kwestii prawnej i będzie doradzał w dalszych działaniach. Jeśli sąd orzeknie na naszą niekorzyść, będziemy mogli z jego pomocą złożyć apelację od wyroku i ubiegać się o swoje potrzeby.

Więcej o rozwodzie przeczytasz na: https://kancelariaea.pl/prawo-rodzinne-sprawy-rodzinne/rozwod-i-separacja/

Poprzedni artykułCzy suplementy diety wzmacniają włosy?
Następny artykułStabilna praca? Poznaj warunki pracy opiekunek osób starszych w Niemczech!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj