Związek przyczynowy i jego znaczenie w kontekście odszkodowań górniczych

zwiazek-przyczynowy-i-jego-znaczenie-w-kontekscie-odszkodowan-gorniczych

Znamy i wyróżniamy kilka podstawowych, najczęściej występujących szkód na mieniu powodowanych działalnością zakładów górniczych. Zaliczamy do nich przede wszystkim uszkodzenia budynków i budowli, deformacje gruntów oraz straty w plonach wywoływane zmianami hydrologicznymi w postaci zalewania terenów lub też ich wysuszania z powodu obniżenia się poziomu wód gruntowych. Niemniej sprawcami tego typu szkód nie zawsze muszą być górnicy.

Należy odróżniać szkody typu górniczego od szkód wywoływanych innymi czynnikami

Z pewnością nie może być mowy o szkodach górniczych na tych obszarach, gdzie nie działają kopalnie. No bo przecież zupełnie dowolny obiekt budowlany, np. budynek mieszkalny może zostać zalany z powodu silnych opadów atmosferycznych, z kolei jakiś inny dom strawi pożar wywołany piorunem, zaprószeniem ognia lub zwarciem instalacji elektrycznej, a jeszcze inne straty zostaną zakwalifikowane pod tzw. szkody deweloperskie. Przyczynami tych ostatnich mogą być jakieś wady wykonawcze albo błędy konstrukcyjne. Również deformacje terenu czy gorsze plonowanie mogą być powodowane pewnymi najzupełniej naturalnymi zjawiskami przyrodniczymi. Nie ulega wszakże wątpliwości, że wiele podobnych przypadków jest kwalifikowanych jako szkody górnicze w tych regionach, gdzie prowadzona jest intensywna działalność wydobywcza. Jak jednak podkreślają specjaliści z biura KOMPENSATA z Rudy Śląskiej, ewentualne dochodzenie jakichkolwiek roszczeń z tego tytułu musi zostać poprzedzone udowodnieniem, że sprawcą danej straty jest kopalnia.

Związek przyczynowy pomiędzy działaniem kopalni a powstałą szkodą.

Jest oczywiste, że zawsze to ten, kto spowodował jakąś szkodę, zobowiązany jest do jej naprawy. Skądinąd jednak wiadomo, że zarządy kopalń nader często starają się wszelkimi możliwymi sposobami unikać odpowiedzialności za powodowane przez siebie szkody i zwykłemu obywatelowi w starciu z nimi trudno jest niejednokrotnie dochodzić swoich racji. Szczęśliwie w regionach górniczych znajdujemy sporo firm, które specjalizują się w reprezentowaniu interesów poszkodowanych przez zakłady wydobywcze. Przykładem takiej firmy jest chociażby wspomniane już przez nas biuro z Rudy Śląskiej. Otóż KOMPENSATA zatrudnia specjalistów z zakresu prawa, budownictwa i hydrologii, co niepomiernie zwiększa efektywność jej działania. Dzięki temu firma potrafi nie tylko bez problemu wykazać związek przyczynowo skutkowy pomiędzy działalnością kopalni a powstałą szkodą, ale też skutecznie egzekwuje w imieniu swego klienta wszelkie jego należności.

Poprzedni artykułNajczęstsze usterki telefonów – dlaczego telefon się psuje?
Następny artykułMęskie perfumy Versace, które warto wypróbować

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj