Jak leczyć problem nietrzymania moczu i dbać o prawidłową higienę?

Problem nietrzymania moczu jest niezwykle kłopotliwy i wstydliwy dla osób, które są nim dotknięte. Skutkiem jego wystąpienia bardzo często jest ograniczenie różnego rodzaju aktywności zawodowych i zamknięcie się w czterech ścian. Tymczasem na rynku dostępne są produkty, które skutecznie pochłaniają mocz, a także jego nieprzyjemny zapach i dzięki temu niwelują ryzyko wystąpienia przykrych niespodzianek podczas codziennego użytkowania. W zależności od tego, z jakim rodzajem nietrzymania moczu mamy do czynienia, możemy wybrać produkty o większym lub mniejszym stopniu chłonności. Trzeba również pamiętać o zadbaniu o właściwą higienę. W ten sposób zapobiegniemy powstaniu podrażnień i różnego rodzaju infekcji.

Jak dbać o higienę podczas nietrzymania moczu?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że skóra osób starszych jest bardziej podatna na powstawanie podrażnień niż w przypadku osób młodych. Jednak nawet osoby młode już około 40. roku życia mogą być dotknięte problemem nietrzymania moczu. Wówczas skóra okolic intymnych będzie bardziej narażona na infekcje i podrażnienia.

W przypadku nietrzymania moczu należy pamiętać przede wszystkim o stosowaniu odpowiednich kosmetyków do higieny intymnej. Powinny one zawierać pH o stopniu najbardziej zbliżonym do naturalnego pH skóry. Dzięki temu w czasie ich stosowania nie dojdzie do naruszenia bariery ochronnej skóry okolic intymnych. W czasie zmagania się z problemem nietrzymania moczu należy wystrzegać się kosmetyków do higieny o mocnym działaniu i silnie perfumowanych. Lepiej także w tym okresie zrezygnować z używania zwykłego mydła. Osoby, które są dotknięte problemem nietrzymania moczu muszą również pamiętać bezwzględnie o utrzymaniu suchości skóry. Bowiem skóra pozostająca w kontakcie z moczem będzie narażona na infekcje i podrażnienia. Dlatego w przypadku wycieku moczu należy umyć skórę okolic intymnych (w tym celu można również użyć chusteczek nawilżających) oraz zmienić bieliznę na suchą. Oczywiście może być to problematyczne, jeśli do wycieku moczu dojdzie w pracy lub podczas każdej innej aktywności życiowej. W takich sytuacjach doskonale sprawdzą się produkty pochłaniające mocz, na przykład pieluchomajtki dla dorosłych, wkładki czy majtki chłonne. Każdy nich noszony na co dzień pochłonie mocz, dzięki czemu skóra nie będzie miała z nim kontaktu, a ponadto nikt nie dostrzeże, że doszło do wycieku. Produkty te niwelują również nieprzyjemny zapach oraz są zupełnie niewidoczne pod ubraniem. Pieluchomajtki dla dorosłych są przeznaczone dla osób, u których problem nietrzymania moczu występuje już w stopniu zaawansowanym. Aby wybrać odpowiedni rozmiar produktu można skorzystać z bezpłatnych próbek dostępnych na stronie www.tena.pl.

Jak leczyć problem nietrzymania moczu?

Nietrzymanie moczu musi być odpowiednio leczone. Należy zgłosić się do lekarza po tym, gdy dojdzie do pierwszego popuszczenia. Oczywiście nie musi ono od razu oznaczać, że ten problem nas dotknął, bowiem przypadłość może mieć charakter przejściowy, na przykład na skutek trwającej infekcji układu moczowego. Nietrzymanie moczu jest leczone odpowiednimi lekami. Kluczowe znaczenie ma również wykonywanie ćwiczeń zaleconych przez lekarza, których zadaniem jest zapewnienie prawidłowej pracy mięśni pęcherza oraz miednicy. Niestety w niektórych przypadkach może okazać się to niewystarczające. Wówczas koniecznym będzie poddanie się leczeniu chirurgicznemu. Polega ono zwykle na podparciu cewki moczowej lub umocowaniu szyjki pęcherza moczowego.

Bibliografia

Drabczyk R., Nietrzymanie moczu, https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/57804,nietrzymanie-moczu, Data dostępu: 17.04.2019.

Poprzedni artykułSklepik szkolny. Dlaczego warto tu kupować?
Następny artykułCo warto wiedzieć o wynajmie apartamentów wakacyjnych?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj