Co warto wiedzieć o wynajmie apartamentów wakacyjnych?

Apartamenty wakacyjne, aparthotele i condohotele – możliwości na zainwestowanie gotówki w nieruchomości typowo pod najem turystyczny jest całkiem sporo. Dlatego zanim rzucimy się do podpisywaniu umów, dokładnie tę decyzję przemyślmy. Każdy sprzedający postara się, aby jego produkt jawił nam się jako najlepszy i bezpieczny. Tymczasem warto zwrócić uwagę na szereg czynników, które wpływają na zwrot z inwestycji, a na które my sami nie mamy wpływu. Co warto wiedzieć o wynajmie apartamentów wakacyjnych?

Lokalizacja najważniejszym czynnikiem

Ale nawet idealna lokalizacja nie gwarantuje nam stałego zysku. Na popyt inwestycji wpływają choćby takie czynniki, jak pogoda. Apartamenty wakacyjne położone nad morzem generują największe zyski wtedy, kiedy jest ładnie i ciepło, a konkurencji brak. Warto również pamiętać, że moda na daną miejscowość z czasem przemija, dlatego bądźmy ostrożni – nagły boom np. na Mikołajki może się skończyć tak szybko, jak się zaczął. Jednak lepsza lokalizacja obroni naszą inwestycję mimo to. Widać to zwłaszcza w górach, gdzie popyt na pobyt w Zakopanem czy Wiśle stale się powiększa. Wybierzmy zatem takie miejsce, które pozwoli zmaksymalizować zyski. Pamiętajmy, że w tych miejscach apartamenty wakacyjne będą droższe, niemniej stopa zwrotu może okazać się atrakcyjna. Zanim przejdziemy do zakupu, zorientujmy się, czy sprzedający rzeczywiście ma rację i wskazany przez niego gwarantowany zwrot z inwestycji ma szansę zaistnieć w rzeczywistości. Zazwyczaj sprzedawcy pokazują nam najbardziej optymistyczny wariant. Postarajmy się dowiedzieć, jak wyglądał będzie mniej optymistyczny scenariusz. Nie chcemy przecież dopłacać do interesu, a zawsze łatwiej kupić niż sprzedać.

Standard ma coraz większe znaczenie

Jeśli myślimy o apartamentach wakacyjnych na poważnie, nie ośmieszajmy się, nazywając apartamentem ciasną 20-kilkumetrową kawalerkę z wystrojem z czasów PRL. Przestronne lokale wykończone wysokiej jakości materiałami i sprzętami przyciągną znacznie więcej osób. Oczywiście musimy do tego standardu dobrać konkurencyjną cenę, która na starcie zapewni nam dużą popularność. Wiele osób, zwłaszcza z zagranicy, preferuje wysokiej jakości wykończenie, za co jest w stanie zapłacić więcej. Pamiętajmy również o odpowiedniej obsłudze. Nie wystarczy gościom dać klucz i do widzenia. Często oczekują oni obsługi hotelowej – zmiany ręczników, sprzątania czy naprawy zepsutych w czasie pobytu sprzętów (np. wymiana żarówki, naprawa lodówki, która przestała działać itp.). Pozytywnie odnoszą się do wszelkiego rodzaju propozycji związanych z organizacją czasu wolnego czy miejsc, gdzie można dobrze zjeść. Turyści, którzy są na wakacjach, nie chcą martwić się o nic – i za to płacą.

Apartament wakacyjny to ryzykowna gra?

Oczywiście, jak każda inwestycja, i ta może się nie zwrócić. Jeśli obawiamy się takiej sytuacji, unikajmy zakupu apartamentów wakacyjnych w kurortach. Możemy za to zainwestować w lokale znajdujące się w dużych miastach. Mowa tu o apartamentach inwestycyjnych w Warszawie, Krakowie czy Gdańsku, gdzie sezon turystyczny trwa cały rok. W większych miejscowościach zawsze jest, co robić, nawet w czasie deszczu czy śniegu. Przyjeżdżają tu nie tylko turyści, ale również biznesmeni. Pamiętajmy jednak, że i tu ogromną rolę odgrywa dokładna lokalizacja, a także standard.

Zarabiaj na nieruchomościach, portal RynekPierwotny.pl

Poprzedni artykułJak leczyć problem nietrzymania moczu i dbać o prawidłową higienę?
Następny artykułPizza, pasta, tiramisu – włoskie przysmaki podbijają świat

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj