Symbolika szafiru i jego zastosowanie w jubilerstwie

Decydując się na zamówienie biżuterii, warto zastanowić się, który kamień trafia w Twoje gusta zarówno pod względem aspektów wizualnych, jak i znaczenia. Każdy klejnot cechuje się bowiem specjalnymi właściwościami i ma określoną moc. Dlaczego szafir jest tak chętnie wykorzystywany w jubilerstwie i jaka symbolika wiąże się z biżuterią z takim kamieniem?

Kilka słów o szafirze

Szafir to intensywnie niebieski minerał z grupy korundów. Plasuje się on na drugim miejscu pod względem twardości zaraz po diamencie. Co prawda, w naturze znaleźć można również inne odcienie szafirów, jednak najpopularniejsze są te określane jako błękit kaszmirski. W Polsce kamień ten występuje w postaci białej i przeźroczystej.

Białe szafiry są tak samo piękne, jak te niebieskie, chociaż często myli się je z diamentami. Takie kamienie komponują się idealnie z białym złotem, dlatego często wchodzą w skład pierścionków zaręczynowych – tłumaczy ekspert z salonu jubilerskiego Fugart, w ofercie którego znajduje się także biżuteria z szafirami.

Zdarza się, że szafiry łączą w sobie dwie barwy lub zmieniają dokładny odcień w zależności od oświetlenia i kąta patrzenia. Najpopularniejsze są odmiany niebieskie, ale ten kamień szlachetny występuje również w wersji różowej, żółtej, zielonej oraz fioletowej.

Symbolika i właściwości szafiru

Szafir jest kojarzony z czystością, miłością i prawdą, dzięki czemu często znajduje swoje zastosowanie w pierścionkach zaręczynowych. Niegdyś był on uważany za kamień, który poprawia koncentracje, dlatego zdobił palce biskupów i kardynałów. Zgodnie z wierzeniami starożytnych Egipcjan i Rzymian, szafir to święty kamień sprawiedliwości, nieśmiertelności i wiecznej młodości.

Niektóre osoby wierzą, że szafiry pomagają w zwalczaniu chorób serca, nerek oraz pęcherza. Podobno, kamień ten wzmacnia także działanie leków.

Biżuteria z szafirami

Szafiry spisują się doskonale zarówno w biżuterii noszonej na co dzień, jak i pierścionkach zaręczynowych, których wybór często ma związek z symboliką konkretnych kamieni. Ze względu na swój głęboki, niebieski kolor, idealnie podkreślają urodę brunetek i szatynek. Wyroby zawierające ten kamień są chętnie wybierane jako prezent na ważne okazje, takie jak urodziny, rocznice czy święta.

Szafiry są znacznie tańsze niż diamenty, dlatego trafiają w gusta osób, które stawiają na niestandardowe propozycje w niższej cenie. W ostatnich latach popularność biżuterii z kolorowymi kamieniami wzrosła, więc wybór pierścionków, bransoletek, kolczyków czy naszyjników z tymi intensywnie niebieskimi kamieniami jest naprawdę duży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here