Przejdź do KSeF i zobacz, co zyskasz!

Kobieta zajmująca się e-fakturowaniem

Ministerstwo Finansów zapowiedziało zmiany dotyczące obiegu dokumentów w firmach. Już od 1 stycznia 2024 roku zostanie wprowadzone tzw. e-fakturowanie, a w Polsce – tak jak we Włoszech – zacznie obowiązywać model clearance. Na razie to rozwiązanie jest dobrowolne. Wyjaśniamy, jakie są największe zalety KSeF oraz dlaczego warto już teraz zacząć przygotowywać swoją firmę na zbliżającą się rewolucję dotyczącą przesyłania, odbierania i wystawiania faktur elektronicznych.

Z artykułu dowiesz się:

  • Krajowy System e-Faktur – co to jest?
  • Dlaczego przechodzimy na e-fakturowanie?
  • Na czym polega integracja Comarch EDI z platformą KSeF?
  • Jakie korzyści daje przedsiębiorcom korzystanie z Comarch EDI?

Co to jest KSeF?

Wkroczyliśmy w nową erę związaną z wymianą faktur elektronicznych, bowiem Polska (po Włoszech) zdecydowała się zmienić dotychczasowy model fakturowania z post-audit na clearance. Dla przedsiębiorców oznacza to, że wymiana faktur będzie odbywać się za pośrednictwem odpowiedniego systemu informatycznego.

Ministerstwo Finansów już uruchomiło specjalną platformę, dzięki której podatnicy mogą wystawiać, odbierać, wysyłać i przechowywać tzw. faktury ustrukturyzowane (w tzw. formacie KSeF XML). Mowa o Krajowym Systemie e-Faktur. To rozwiązanie zacznie obowiązywać wszystkie podmioty podatkowe od 1 stycznia 2024 roku, jednak już teraz można korzystać z niego dobrowolnie.

Po co Ministerstwo Finansów wprowadza e-fakturowanie?

Powodów jest naprawdę wiele. Przede wszystkim korzystanie z KSeF ma zapobiec wyłudzeniom podatkowym, bowiem każda wystawiona faktura – nim trafi do odbiorcy – będzie musiała zostać przesłana i zarejestrowana w rządowym systemie. Faktury będą weryfikowane w czasie rzeczywistym, a każda otrzyma unikatowy numer identyfikujący.

Oprócz tego małe i duże firmy będą mogły w znacznym stopniu ograniczyć zużycie papieru i zadbać o środowisko dzięki przejściu na e-fakturowanie. Dla przedsiębiorstw to też szansa na obniżenie kosztów operacyjnych związanych z przesyłaniem dokumentów, a także uniknięcie licznych nieprawidłowości, które najczęściej są spowodowane błędami ludzkimi.

Do KSeF przez Comarch EDI

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych i ich rejestrowanie w platformie KSeF może odbywać się na dwa sposoby – za pomocą interfejsu webowego stworzonego przez Ministerstwo Finansów lub z wykorzystaniem API (ang. Application Programming Interface). Podłączenie się do KSeF dla niektórych przedsiębiorców może stanowić spore wyzwanie, ponieważ wymaga to nie tylko wiedzy technicznej, ale także odpowiednich zasobów programistycznych.

Nieocenione jest również doświadczenie w tego typu projektach. Dlatego firma Comarch, która od wielu lat zajmuje się m.in. elektronicznym obiegiem dokumentów, stworzyła intuicyjną platformę Comarch EDI (Electronic Data Interchange) działającą w modelu SaaS, aby integracja z KSeF nie stwarzała przedsiębiorcom problemów.

Poznaj możliwości Comarch EDI i już dziś przygotuj swoją firmę na zmiany

Już dzisiaj możesz sprawdzić, jak będzie wyglądało przesyłanie i odbieranie faktur ustrukturyzowanych. Testy mogą przeprowadzać zarówno nowi, jak i stali klienci Comarch EDI. A co możesz zyskać dzięki integracji z KSeF? Comarch EDI zajmie się dopasowaniem formatu Twoich dokumentów księgowych do wymogów KSeF, co pozwoli zaoszczędzić mnóstwo czasu.

Dzięki platformie zachowasz walidację procesów dokumentów wielodokumentowych, co oznacza, że wszystkie wymagane informacje znajdą się na Twoich fakturach. Aplikacja Comarch EDI to również możliwość przechowywania dokumentów w formacie KSeF XML wraz z ich statusami, numerami ID oraz UPO (Urzędowym Potwierdzeniem Odbioru). To jednak nie wszystko…

Aplikacja Comarch EDI zapewni Ci transparentny przepływ dokumentów i pomoże zmniejszyć ilość prac administracyjnych nawet o 60%. Oczywiście nie można pominąć obniżenia kosztów związanych z zarządzaniem danymi oraz poprawy kontaktów biznesowych z kontrahentami. Warto również wspomnieć o ułatwieniu w rozliczaniu faktur korygujących ustrukturyzowanych i zwolnieniu podatników korzystających z KSeF z obowiązku udostępniania faktur w formacie JPK.

Jeżeli zdecydujesz się już teraz na e-fakturowanie, będziesz mógł liczyć na zwrot podatku VAT we wcześniejszym terminie i możliwość archiwizacji dokumentów księgowych w KSeF przez 10 lat.

Sprawdź, jak wygląda rejestrowanie faktur ustrukturyzowanych w demo KSeF! Przetestuj za darmo tę możliwość dzięki Comarch EDI.

Poprzedni artykułJak stworzyć profesjonalne stoisko targowe?
Następny artykułJak działa karta kredytowa i jak z niej korzystać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj