Pierwsze rękawice bokserskie – na co warto zwrócić uwagę?

Bezpieczeństwo to jedno z ważniejszych aspektów, które należy bezwzględnie wziąć pod uwagę podczas treningów. Nieprzemyślane działania łamiące podstawowe zasady techniczne mogą szybko zamienić się w bolesne kontuzje. W boksie dobre rękawice to podstawa każdego zawodnika. W tym przypadku nie wystarczy kondycja fizyczna i odrobina talentu. Wybór pierwszej pary rękawic może sprawić problem. Podpowiadamy, na jakie aspekty warto zwrócić uwagę.

Rodzaje rękawic treningowych

Podejmując decyzję o zakupie rękawic treningowych, warto odpowiedzieć sobie na pytania związane z oczekiwaniami odnośnie wymienionego wcześniej akcesorium oraz częstotliwości i intensywności planowanych przez nas treningów. Wyróżniamy trzy rodzaje rękawic treningowych. Czym zatem charakteryzują się poszczególne modele?

  • rękawice bokserskie – te modele rękawic są stworzone do trenowania boksu. Ich największą zaletą jest doskonała amortyzacja uderzeń, dodatkowo świetnie usztywniają nadgarstki, co ma wpływ na większy komfort podczas ćwiczeń. Ten wariant idealnie sprawdzi się przede wszystkim w treningu z workiem bokserskim, jednak nie wykorzystamy go do ćwiczeń z innymi przyrządami. Rękawice bokserskie powodują pocenie się rąk, dlatego w tym przypadku dobrym wyjściem jest stosowanie bandaży.
  • rękawice MMA – ich charakterystyczną cechą budowy są odsłonięte palce. Te rękawice są zaprojektowane do treningów mieszanych sportów walki. Model MMA bardzo dobrze usztywnia nadgarstki, ale nie posiada tak dobrej amortyzacji jak odpowiednik bokserski.
  • rękawice przyrządowe – jest to lżejszy wariant rękawic bokserskich. Wśród dostępnych fasonów wyróżniamy m.in. opcję z odsłoniętym kciukiem. Ten model również bardzo dobrze amortyzuje uderzenia i usztywnia nadgarstki.

Podział rękawic ze względu na materiał

Rękawice bokserskie najczęściej szyje się ze skóry naturalnej. Te modele są najtrwalsze ze wszystkich dostępnych na rynku i służą trenującym zdecydowanie najdłużej. Jednak ich cena może nieco zaskoczyć, najczęściej jest to wydatek rzędu kilkuset złotych, dlatego rękawice skórzane są wybierane przez profesjonalistów. Modele wykonane ze skóry syntetycznej są o wiele tańsze od swoich skórzanych odpowiedników, jednak zdecydowanie szybciej się zużywają. Nie da się ukryć, że ten rodzaj rękawic to najlepszy wybór dla początkujących bokserów. Na rynku znajdziemy także modele wyprodukowane z materiałów mieszanych. W tym przypadku część wierzchnia jest wykonana ze skóry naturalnej, wnętrze zaś ze skóry syntetycznej. Cena tego modelu nie jest wysoka. Rękawice z materiałów mieszanych charakteryzują się dłuższą żywotnością. Jak widać większość modeli rękawic bokserskich bushido charakteryzuje się wyselekcjonowanymi materiałami, które zapewniają trwałość i komfort podczas treningów. Decydując się na ich zakup nie musimy martwić się o pęknięcia i innego rodzaju techniczne uszkodzenia.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar rękawic?

W przypadku rękawic bokserskich nie znajdziemy typowej tabeli rozmiarów, która w innych sytuacjach rozwieje wszystkie nasze wątpliwości. Do oznaczenia wagi, producenci używają uncji (Oz). Jedna uncja to 28,4 g. Zaleca się, aby ich ciężar był dostosowany do masy osoby trenującej. Wśród najpopularniejszych modeli znajdziemy rękawice o wadze 6-8 Oz, 12 Oz, 14 Oz, a także cięższe 18 Oz i 20 Oz. Warto pamiętać, że fasony o największej wadze są przeznaczone przede wszystkim dla zawodowców.

Nie da się ukryć, że do przygody z aktywnością fizyczną na siłowni trzeba się odpowiednio przygotować. Niezwykle pomocne podczas treningów są różnego rodzaju akcesoria. Decydując się na ich zakup warto zapoznać się z ofertą sklepu Fightershop, który posiada w swojej ofercie produkty przeznaczone do sztuk walki Bushido. W wyborze pierwszych rękawic najistotniejsze jest dobranie odpowiedniego rozmiaru i rodzaju. Następnie warto zwrócić uwagę na materiał i rozmiar zapięcia.

Poprzedni artykuł10 pomysłów na niedrogie DIY, które upiększą Twoje wnętrza!
Następny artykułKonferencje, szkolenia – najlepsze miejsca w Polsce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj