Praca w Polsce

W Polsce sytuacja gospodarcza w ostatnim czasie znacznie się poprawiła. Statystyki bezrobocia nie wzrastają, a jeśli już, to w małych regionach, gdzie brakuje ludzi wykwalifikowanych w konkretnym zawodzie.

Wyjeżdżamy za granicę

Niestety, zaczyna coraz bardziej brakować dobrych pracowników, ponieważ wiele osób opuściło kraj, wyjeżdżając za granicą, szukając lepszego zatrudnienia. Kolejnym powodem braku fachowców był wzrost inwestycji zagranicznych przedsiębiorców na rynku polskim. Taka sytuacja ma także związek ze zwolnieniami ludzi młodszych, którzy musieli odejść w czasie podupadania wielkich zakładów przemysłowych. Co więcej, rynek przesycony jest ekonomistami, pedagogami, logistykami, a brakuje osób z wykształceniem zawodowym. Tutaj deficyt jest największy, a tych, co by chcieli się uczyć w tych kierunkach niestety wciąż mało. Kuleje także baza szkoleniowa w takich zawodach, co może mieć znaczny wpływ na niechęć młodych ludzi do podjęcia nauki w danym zawodzie.

Nie ma pracy dla mniej wymagających

Wciąż spora grupa ludzi pozostaje bez pracy, ponieważ nie ma konkretnego wykształcenia i nie czuje się na siłach wykonywania wymagających zawodów. Są to ludzi, którzy szukają pracy prostej, bez zbytniej odpowiedzialności, ale z drugiej strony nie widzą możliwości wyjazdu poza granice miasta. Trzeba też zwrócić uwagę na osoby przyjezdne, które często decydują się na pracę za mniejsze pieniądze, np. studenci z Ukrainy. Część z nich jednak wyjedzie poza Polskę na Zachód, kiedy tutaj osiągnie już pewną stabilność zawodową. Można wiec powiedzieć, że ta grupa ludzi zastępuje Polaków, którzy wyjeżdżają na Zachód za chlebem. Sporo jest także osób biernych zawodowo, czego nie spotyka się w krajach zachodnich, czyli gorzej wykorzystujemy kapitał ludzki. Taka sytuacja w pewien sposób fałszuje statystyki dotyczące bezrobocia.

Stopa bezrobocia aktualnie

W kwietniu wartość bezrobocia spadła o 5,6% do najtrudniejszego roku 1990, kiedy wzrastała w przerażającym tempie. Ściślej rzecz ujmując o 102 tysiące mniej osób było zarejestrowanych w Urzędach Pracy w kwietniu niż rok wcześniej. Są to pozytywne informacje, które odzwierciedlają się w ilościach ofert pracy przedstawianych przez pracodawców na stronie UP i na innych portalach ogłoszeniowych, Wystarczy zajrzeć na jeden z nich: jobsora, popularny, codziennie aktualizowany, aby zobaczyć, jak wiele propozycji pracy w różnych zawodach można tam znaleźć. Owszem, nie każdy będzie zadowolony, bo szuka konkretnej formy zatrudnienia, której nie znajdzie na tego typu stronach z ofertami pracy, ale wiele osób znajduje odpowiednie dla siebie miejsce.

Poprzedni artykułKomin systemowy – alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań
Następny artykułJak wybrać wózek widłowy elektryczny?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj