Jak wybrać pościel? Praktyczne porady

sklep-z-posciela

Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz – w tych słowach powtarzanych już przez nasze babcie jest sporo prawdy. Eksperci podkreślają, że prawie połowę swojego życia spędzamy w łóżku, dlatego tak ważny jest komfort wysypiania się. Sporo w tym kontekście mówi się o materacach. Znacznie mniej o pościeli. Pora ten błąd naprawić, podkreślając, że nie tylko estetyka ma znaczenie. Poznaj praktyczne porady, dzięki którym dowiesz się, jaką pościel wybrać dla siebie.

 1. Rozmiar ma znaczenie!
 2. Jak wybrać pościel ze względu na materiał?
 3. Sposób zapięcia

Dla wielu osób wygląd pościeli jest na tyle istotny, że skupiają się one przede wszystkim na elementach ozdobnych. Koronki i przeszycia prezentują się efektownie, a dobrze przymocowane nie ulegną zniszczeniu. Z ostrożnością należy podchodzić jedynie do dekoracji na poduszkach, gdyż mogą one drażnić skórę i odciskać się na niej.

Rozmiar ma znaczenie!

Sklep z pościelą oferuje zwykle modele w najpopularniejszych rozmiarach:

 • podwójną pościel 200×220 cm, 180×200 cm lub 160×200 cm,
 • pojedynczą pościel 140×200 cm,
 • poszewki na poduszki 70×80 cm.

Ich dopasowanie to kwestia indywidualna. Są pary, które wolą, gdy każda osoba śpiąca w łóżku ma swoją kołdrę, ponieważ pozwala to komfortowo okryć się każdej ze stron i uniknąć dokuczliwego zabierania sobie pościeli. Dla innych jedyną możliwością jest z kolei wspólna, duża kołdra.

Jak wybrać pościel

Jak wybrać pościel ze względu na materiał?

Jednym z najważniejszych kryteriów w doborze pościeli jest materiał, z którego wykonano poszewki. To z nim przez wiele godzin styka się nasza skóra. To on musi wreszcie odpowiadać na zmieniającą się aurę i gwarantować odpowiednią cyrkulację powietrza w sezonie grzewczym i poza nim. Z tego właśnie względu godne polecenia są przede wszystkim materiały naturalne lub z przewagą naturalnych włókien. Na które warto zwrócić uwagę? Są to:

 • pościel bawełniana – przyjemna dla skóry, ciepła, skutecznie odprowadzająca wilgoć,
 • pościel flanelowa – zawierająca 100% bawełnianych włókien, również ciepła i chłonna,
 • mikrowłókno – wytrzymałe, zapewniające delikatne chłodzenie,
 • satyna – delikatna, o lekko chłodzącej powierzchni,
 • jersey – bardzo delikatna tkanina.

Wiele osób zmienia typ pościeli w zależności od pory roku, zimą wybierając na przykład flanelę, a latem – satynę.

Sposób zapięcia

O jakości pościeli w dużej mierze decyduje jej wykończenie, a więc i sposób zamknięcia. Najwygodniejszą metodą, która zapobiega przesuwaniu się kołder i poduszek, jest suwak. Godne uwagi są zwłaszcza zamki kryte, które nie przeszkadzają w czasie snu. Nadal wulorzystywane są także guziki i zatrzaski. Efektownie prezentują się tasiemki do wiązania, jednak często nie zapewniają one stabilności.

Poprzedni artykułJak działają chwilówki przez Internet?
Następny artykułKamera, która widzi więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj