Dlaczego BHP jest ważne?

Bezpieczeństwo w pracy to jeden z najważniejszych czynników, które są w stanie znacząco poprawić naszą wydajność. Gdy czujemy się pewnie i komfortowo, jesteśmy skłonni do lepszej, bardziej wydajnej pracy. Za BHP w firmie może odpowiadać albo pracodawca, albo – w przypadku dużych firm – odpowiedni specjalista. Jednak czy wydajność pracy to jedyny powód, dla którego musimy dbać o warunki w pracy? Co wchodzi w zakres tego typu ochrony dla pracownika?

  1. BHP obowiązuje w każdej branży…
  2. Pracodawca odpowiada za odpowiednie wyposażenie pracowników
  3. Dlaczego musimy dbać o przestrzeganie zasad BHP?

BHP obowiązuje w każdej branży…

…choć jego zakres nie zawsze jest taki sam. W przypadku prac typowo biurowych często o nim zapominamy, jednak gdy pracujemy fizycznie lub po prostu w trudnych warunkach, przestrzeganie reguł BHP nierzadko przesądza o tym, czy wyjdziemy z pracy zdrowi i w jednym kawałku. Z tego względu, w przypadku branż obarczonych dużym ryzykiem, szkolenia powinny być regularnie powtarzane, aby każdy pracownik był świadom, że wymagane przez przepisy zachowanie to nie tylko kwestia „marudzenia kogoś z góry”.

Pracodawca odpowiada za odpowiednie wyposażenie pracowników

Jeżeli firma nie zatrudnia specjalisty odpowiedzialnego za wdrażanie i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, obowiązek ten przechodzi na pracodawcę. Jednym z obowiązków pracodawcy jest wyposażenie pracowników w odpowiednie ubranie robocze, jeżeli zachodzi taka potrzeba. Tego typu ubiór powinien być wytrzymały, kompletny i najlepiej w dość jaskrawym kolorze, aby noszącą go osobę było widać np. na placu budowy. Tego rodzaju strój możemy kupić zarówno w hurtowniach i sklepach stacjonarnych, jak i przez internet. Przykładowo, jeżeli poszukujemy najlepszej jakości ubrań roboczych, powinniśmy odwiedzić sklep https://magrosbhp.pl.

Dlaczego musimy dbać o przestrzeganie zasad BHP?

Pomijając oczywiste kwestie prawne, które obejmują również szereg kar za naruszenia zasad BHP, pracodawcy powinno zależeć na dobru i bezpieczeństwu pracowników. Przede wszystkim, jeżeli nie czujemy się ciągle zagrożeni, pracujemy lepiej i sprawniej, a także nie myślimy co chwila o zmianie pracy na inną, bardziej bezpieczną. Przestrzeganie zasad BHP w niektórych branżach może stanowić także o życiu lub śmierci, w związku z czym jeżeli zatrudniamy ludzi, nie powinniśmy pobłażać im w tym zakresie – może się to dla nas skończyć bardzo źle, z wizytą prokuratora w zakładzie włącznie, w przypadku wypadku ze skutkiem śmiertelnym.

Poprzedni artykułNowe mieszkania w Szczecinie – dlaczego warto postawić na rynek pierwotny?
Następny artykułZakupy i Sprzedaż – prosta i szybka ewidencja

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj