Praca adwokata

Adwokat to jeden z pięciu typowych zawodów prawniczych, który wykonywać można dopiero po ukończeniu jednolitych studiów magisterskich na kierunku prawo oraz zaliczając aplikację tj. praktykę u osoby wykonującej ów zawód, a następnie zdać wymagający test. Wszystkie osoby trudniące się tą profesją muszą należeć do jednej z Okręgowych Rad Adwokackich i wpisani są do specjalnego rejestru prowadzonego przez administrację rządową. W ten sposób można bardzo łatwo zweryfikować czy osoba podająca się za prawnika-adwokata rzeczywiście nim jest, a więc czy ktoś nie próbuje oszukać nieświadomego klienta. Wiele osób mimo wszystko nie wie czym zajmuje się adwokat, warto więc poświęcić chwilę, aby dowiedzieć się co na co dzień robią ludzie wykonujący ten zawód.

Aktywny udział w obronie klienta

Klasycznym i najbardziej upowszechnionym w społeczeństwie zajęciem adwokata jest obrona swojego klienta w procesie karnym czy też administracyjnym, a więc odpieranie zarzutów jakie stawia oskarżonemu prokurator. Adwokat jest ma prawo do tajemnicy zawodowej, która chroni zaufanie między nim a osobą, która wynajmie go do reprezentowania swoich interesów. Warto pamiętać, że jedną z ważniejszych zasad prawa karnego jest to, że oskarżony pozostaje niewinny do momentu zapadnięcia prawomocnego wyroku. Adwokat ma więc podważyć argumenty prokuratora, szukać luk w postępowaniu dowodowym, wykazywać niejasności. Im bystrzejszy i obeznany w prawie jest, tym większym powodzeniem cieszy się wśród ewentualnych klientów. Adwokaci przede wszystkim chronią więc społeczeństwo przed niesłusznymi wyrokami i zapewniają profesjonalną prawną obsługę ludziom, którzy na co dzień nie obcują z przepisami i trudno byłoby im się bronić w sytuacjach kryzysowych. Nawet jeśli oskarżony nie ma pieniędzy na wynajęcie adwokata, dostaje takowego „z urzędu” – płaci wówczas za niego państwa. W systemach demokratycznej prawo do obrony jest bowiem jedną z nadrzędnych prawniczych wartości, które należy pilnie strzec.

Rola w prawie cywilnym

Warto natomiast dodać, że obecnie sporo spośród adwokatów zajmuje się rozmaitymi odłamami prawa cywilnego i zajmuje się głównie formułowaniem porad prawnym, a dopiero w dalszej kolejności sądowymi bataliami. W takimi wypadku adwokat może wystąpić jako pełnomocnik strony – procesy cywilne zakładają jednak równowagę stron, a więc jego rola sprowadza się ku udowodnieniu racji swojego klienta, a nie szukaniu luk w myśleniu prokuratora. Cel jest jednak zasadniczo podobny – uzyskanie satysfakcjonującego wyroku sądowego. Adwokaci wybierają sobie obecnie najczęściej bardzo wąskie specjalizacje, które pomagają im stać się w danej dziedzinie prawdziwymi mistrzami. W dobie zalewu rynku usługami prawniczymi należy wyróżniać się w jakiś sposób, ponieważ w inny sposób istnieje zagrożenie nieprzebicia się spośród dużej konkurencji zwłaszcza w dużych miastach takich jak Warszawa, Wrocław czy Poznań. Kompetencje adwokatów w dużym stopniu zlewają się obecnie z pracą radcy prawnego z tą równicą, że ci pierwsi nie mogą być zatrudnieni w drodze umowy o pracę, a więc muszą utworzyć własną firmę (kancelarię), choćby jednoosobową.

Dowiedz się więcej: http://gautier.com.pl/

Poprzedni artykułWYMARZONE PREZENTY NA ŚLUB – SPRAWDŹ, CO WYBRAĆ ZAMIAST KOPERTY Z PIENIĘDZMI
Następny artykułSystem APS, czyli sposób na optymalizację produkcji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj