Jak działa monitoring pojazdów? Bezpieczeństwo w kilku krokach

Chcesz zwiększyć bezpieczeństwo swojego pojazdu? Zależy Ci na tym, aby mieć pod kontrolą to, jak jest użytkowany? Chcesz zyskać lepsze zabezpieczenie przed kradzieżą? Rozwiązaniem dla Ciebie jest monitoring pojazdów. Zobacz, jak działa i dlaczego warto w niego zainwestować.

Systemy monitorowania pojazdów już od wielu lat są instalowane w profesjonalnych flotach samochodów, np. tych należących do firm transportowych. Jednak z tego rozwiązania mogą korzystać nie tylko przedsiębiorcy, a również osoby prywatne. Dedykowane systemy, których funkcjonalność można konfigurować zgodnie z pożądanym zastosowaniem oraz duża przystępność cenowa – oto, dlaczego monitoring pojazdów przestał być elitarnym zabezpieczeniem.

Jak działa monitoring pojazdów?

System monitorowania pojazdów opiera się przede wszystkim o technologię GSM / GPS. W samochodzie montowana jest dodatkowa instalacja – specjalny nadajnik – który wysyła na bieżąco informację o aktualnym położeniu auta. To pozwala m.in.:

  • sprawdzić, gdzie w danym momencie znajduje się pojazd – co jest bardzo przydatne nie tylko, gdy dojdzie do jego kradzieży,
  • prześledzić jego trasy z dużą precyzją – dane z monitoringu GPS są zbierane przez specjalną aplikację dedykowaną i prezentowane właścicielowi w postaci przejrzystych raportów.

Informacje, które gromadzi monitoring pojazdów, pozwalają również:

  • zarejestrować prędkość, z jaką poruszało się auto,
  • określić czas przejazdów – co ważne np. z punktu widzenia rozliczania czasu pracy,
  • zaalarmować właściciela pojazdu, jeśli dojdzie do jego nieautoryzowanego uruchomienia bądź próby przemieszczenia.

Dodatkowo funkcjonalność systemu może być wzbogacona np. o blokadę uruchomienia silnika, zdalny immobiliser, czy system nadzoru nad zużyciem paliwa i otwieraniem korka paliwowego oraz wiele innych funkcji. Oznacza to, że zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi mogą zyskać pełną ochronę – szytą na miarę.

Monitoring pojazdów vs złodzieje samochodu

Najlepiej znaną funkcją systemów monitorowania GPS jest zabezpieczenie na wypadek kradzieży. Instalacja zadziała na dwa sposoby.

Po pierwsze, zareaguje szybko w sytuacji, gdy nieupoważniona osoba będzie chciała włamać się do pojazdu lub odholować auto. Powiadomi właściciela, a także firmę ochroniarską, która nadzoruje działanie systemu. Po drugie, pozwoli na szybką lokalizację samochodu, gdyby doszło do kradzieży.

Naprawdę dobry monitoring pojazdów będzie wyposażony nie tylko w system lokalizacji GPS/GSM. Może on być nieskuteczny wówczas, gdy auto zostanie umieszczone w podziemnym garażu, metalowym kontenerze bądź kiedy złodzieje odetną zasilanie z akumulatora. Dodatkowym niezawodnym zabezpieczeniem w takiej sytuacji jest system lokalizacji radiowej pojazdu (RLOM) – dostępny m.in. w instalacji oferowanej przez Konsalnet. Sygnał radiowy przebije się przez wszelkie bariery mechaniczne i pozwoli na wykrycie pozycji auta w ciągu 24 godzin od momentu zgłoszenia. To zaś znacznie zwiększa szanse na odzyskanie pojazdu.

Warto pamiętać, że monitoring poprawia nie tylko bezpieczeństwo pojazdów osobowych czy ciężarowych. Takie zabezpieczenie sprawdza się też w pojazdach specjalnych (np. maszynach budowlanych i rolniczych) i w motocyklach.

Chcesz sprawdzić, czy to również rozwiązanie dla Ciebie? Najlepiej, jeśli porozmawiasz z ekspertami z branży, którzy przedstawią dokładniejsze informacje i pomogą dobrać efektywne rozwiązanie.

Poprzedni artykułWakacje z plecakiem – jak zaplanować?
Następny artykułWózki transportowe – ponad 150 modeli do wyboru

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj