Ile kosztuje zamiana faktur na gotówkę, czyli koszty faktoringu bez tajemnic

Chcesz skorzystać z zewnętrznych form finansowania, aby zachować płynność finansową? Wcale nie musisz ograniczać się wyłącznie do kredytu bankowego. Rosnącą popularnością cieszy się faktoring, który może okazać się alternatywą atrakcyjną finansowo. Poznaj jego orientacyjne koszty.

Jak wynika z danych Polskiego Związku Faktorów, w drugim kwartale 2019 roku liczba klientów zrzeszonych wynosi 16,6 tys. Z roku na rok jest coraz większa, co świadczy o korzyściach z tej formy finansowania. Jest przy tym przystępna finansowo, nie będąc nadmiernym obciążeniem firmowego budżetu.

Jak działa faktoring?

Istotą faktoringu jest przejęcie przez firmę faktoringową faktur z odroczonym terminem płatności. Dzięki temu przedsiębiorca otrzymuje środki na długo przed upływem daty obowiązującej kontrahenta. Takie rozwiązanie znacznie skraca cykl rotacji pieniędzy, co pozwala z nich swobodnie korzystać – z możliwością przeznaczenia ich na dowolny cel.

Ile wynoszą koszty faktoringu?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, jeśli chodzi o faktoring. Koszty są zróżnicowane – zależą od wielu czynników. Istotną rolę odgrywa nie tylko finansowana kwota, ale również forma faktoringu, okres spłaty, przyznany limit, itp.

  • Koszty faktoringu z prowizją dzienną

W przypadku faktoringu z prowizją dzienną opłata pobierana jest od momentu wprowadzenia faktury do systemu aż do terminu jej płatności.

Przykład 1. Limit faktoringowy wynosi 10 000 zł, a wartość finansowanej faktury to 5 000 zł. Opłata za finansowanie wynosi 0,078% – naliczana jest każdego dnia. W przypadku gdy przedsiębiorca zgłasza fakturę 1 dnia danego miesiąca, a jej termin płatności wynosi 30 dni, wówczas poniesie koszt 117 zł.

  • Koszty faktoringu w abonamencie

Faktoring w abonamencie oznacza jedną stałą opłatę pobieraną każdego miesiąca.

Przykład 2. Limit faktoringowy wynosi 10 000 zł. Wartość finansowanej faktury to 5 000 zł. Firma faktoringowa pobiera miesięczne opłaty stałe (0,4% opłaty administracyjnej oraz 9,99 zł za korzystanie z serwisu faktoringowego) oraz opłaty za finansowanie – 0,06% za dzień. Jeśli przedsiębiorca wprowadził fakturę do systemu 1 dnia miesiąca, a termin płatności wynosi 30 dni, koszty łącznie wyniosą 139,99 zł.

Czy koszty faktoringu są duże? Biorąc pod uwagę możliwość zachowania płynności finansowej oraz wiele innych korzyści wynikających z finansowania – zdecydowanie nie. Owszem, trzeba liczyć się z dodatkowym wydatkiem, jednak przedsiębiorca nie musi ponosić kosztów związanych np. z administrowaniem zobowiązań swoich kontrahentów. Dodatkowo przedsiębiorcy często koszt faktoringu przerzucają na tych ze swoich kontrahentów, którzy zawsze spóźniają się z terminami płatności.

Jeżeli szukasz form finansowania – alternatywnych dla kredytu obrotowego – faktoring to dobre rozwiązanie. Niesie za sobą wiele korzyści: począwszy od zachowania płynności finansowej, a skończywszy na zdobyciu przewagi konkurencyjnej.

Poprzedni artykułO czym należy pamiętać podczas zakładania sklepu internetowego?
Następny artykuł10 nietypowych prezentów ślubnych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj