Jak działa karta kredytowa i jak z niej korzystać?

Liczba kart kredytowych w Polsce jest spora. Zgodnie z raportem NBP o kartach płatniczych za IV kwartał 2021 r. wynosiła ona 5,179 milionów sztuk. Ich duża popularność wynika z faktu, że dają dostęp do dodatkowej gotówki w ramach limitu kredytowego.

Karta kredytowa wygląda tak samo jak standardowa karta debetowa, która jest używana do płatności z wykorzystaniem rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego (tzw. ROR-u). Ze względu na specyfikę działania do jej wydania wymagana jest jednak zdolność kredytowa.

Karta kredytowa – wnioskowanie

O kartę kredytową może wystąpić każda osoba, która ukończyła 18. rok życia. Odpowiedni wniosek w tej sprawie wystarczy złożyć za pomocą formularza, który w większości banków jest dostępny w internecie. Nie wymagają one zwykle w takim przypadku zakładania dodatkowo konta osobistego, co przyspiesza znacznie cały proces. Po złożeniu wniosku następuje weryfikacja zdolności kredytowej. Bank może w związku z tym zażądać zaświadczenia o zarobkach oraz wyciągu z konta bankowego. Największe szanse na otrzymanie karty kredytowej, przy odpowiednich zarobkach, mają osoby zatrudnione na umowę o pracę na czas nieokreślony, aczkolwiek po weryfikacji zdolności kredytowej jest ona przyznawana także osobom zatrudnionym na podstawie umowy cywilnoprawnej lub też prowadzącym własną działalność gospodarczą.

Jak działa karta kredytowa?

Karta kredytowa to instrument płatniczy z określonym limitem pożyczkowym. Dostępne na niej środki, w ramach określonej w umowie maksymalnej kwoty, można zatem wykorzystać, dokonując dowolnej płatności. Co niezwykle istotne, w takim przypadku pieniądze nie są pobierane z konta osobistego, lecz z osobnego rachunku kredytowego prowadzonego przez bank. Kartę kredytową można zatem porównać do pożyczki w uproszczonej formie. Różnica jest taka, że nie trzeba za każdym razem składać wniosku kredytowego.

Karta kredytowa – zasady płatności

Z karty kredytowej przy płatnościach można korzystać w taki sam sposób jak z innej karty zbliżeniowej. Wystarczy przyłożyć ją do terminala w sklepie, podając, w razie takiej konieczności, numer PIN. Jeśli natomiast za pomocą karty kredytowej dokonuje się transakcji internetowej, niezbędne będzie podanie innych danych wymaganych przez bank.

Karta kredytowa – rozliczenie

Każdy użytkownik karty kredytowej musi pamiętać o terminowej spłacie zobowiązań związanych z korzystaniem z tego instrumentu płatniczego. W razie przekroczenia okresu spłaty (tzw. okresu bezodsetkowego) naliczane są bowiem odsetki od zadłużenia. Można je spłacić przelewem na rachunek karty kredytowej wskazany w umowie.

Karta kredytowa – co jeszcze warto wiedzieć o jej używaniu?

Oprócz trzymania się okresów bezodsetkowych, jeśli chodzi o używanie karty kredytowej, każdy z jej użytkowników powinien pamiętać, by wydawać z jej pomocą mniej gotówki, niż zarabia. Dzięki temu będzie możliwe szybsze spłacenie takiej karty. Można w tym celu także ustawić automatyczną spłatę zadłużenia, w powiązaniu z rachunkiem osobistym. Ważne jest także zapoznanie się z tabelą prowizji i opłat. Dobrym pomysłem będzie w związku z tym m.in. rozpatrzenie rezygnacji z wypłaty gotówki z bankomatów za pomocą karty kredytowej na rzecz klasycznej karty debetowej. W jej przypadku opłaty z tego tytułu są niższe lub zerowe. Dobra karta kredytowa umożliwia zwroty środków za określone zakupy. Doskonałym tego przykładem jest VISA Turbo Karta, produkt proponowany przez Santander Consumer Bank – bank od kredytów. Zapewnia on aż do 360 złotych zwrotu rocznie za zakup paliwa oraz inne transakcje dokonane na stacjach paliw, korzystanie z samodzielnych myjni samochodowych czy też z restauracji, pubów i fast foodów.

Źródła:

https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/kredyty/czym-jest-karta-kredytowa/kzx89h1, Data dostępu: [25.10.2022 r.]

https://www.nbp.pl/systemplatniczy/karty/q_04_2021.pdf, Data dostępu: [25.10.2022 r.]

https://pep.pl/poradnik/jak-dziala-karta-kredytowa-i-dlaczego-warto-ja-posiadac/, Data dostępu: [25.10.2022 r.]

Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank

Poprzedni artykułPrzejdź do KSeF i zobacz, co zyskasz!
Następny artykułJak założyć i rozwinąć sklep internetowy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj