Umowa rezerwacyjna nieruchomości luksusowej – kiedy warto ją podpisać?

Proces zakupu nieruchomości, szczególnie tej luksusowej, sprowadza się zazwyczaj do tygodni lub miesięcy poszukiwań apartamentu spełniającego wszystkie oczekiwania inwestora. W momencie dokonania wyboru konkretnej nieruchomości, warto zabezpieczyć sobie możliwość jej nabycia poprzez podpisanie umowy rezerwacyjnej z deweloperem. Czym jest taki dokument? Dlaczego warto skorzystać z możliwości, jakie oferuje i na co uważać sporządzając porozumienie rezerwacyjne?

W jakim celu zawiera się umowę rezerwacyjną nieruchomości?

Większość umów zawieranych na rynku nieruchomości pomiędzy sprzedawcami, nabywcami, deweloperami czy inwestorami instytucjonalnymi, ma swoje umocowanie w prawie. Okazuje się, że w przypadku umowy rezerwacyjnej nieruchomości, jest odwrotnie. Analizując tę sytuację można uznać, że stanowi ona duże pole do nadużyć i nie chroni tak naprawdę interesów żadnej ze stron porozumienia. Z drugiej jednak strony warto zwrócić uwagę na możliwość elastycznego podejścia do potrzeb kontrahenta i dostosowania zapisów dokumentu do indywidualnych warunków towarzyszących transakcji.

Jaka jest zatem istota umowy rezerwacyjnej nieruchomości i w jakim celu się ją sporządza? W odniesieniu do porozumienia z deweloperem, zagadnienie to można sprowadzić do dwóch aspektów:

  • umowa rezerwacyjna zobowiązuje dewelopera do usunięcia oferty wybranej przez kontrahenta nieruchomości ze sprzedaży;
  • zagwarantowanie nabywcy prawa zakupu konkretnej nieruchomości zabezpieczane jest w umowie opłatą rezerwacyjną, której wysokość ustalają strony porozumienia.

Luksusowe apartamenty – dlaczego warto podpisać umowę rezerwacyjną?

Umowa rezerwacyjna jest szczególnie korzystną formą porozumienia w przypadku transakcji dotyczących nieruchomości ekskluzywnych. Luksusowe apartamenty charakteryzują się często unikalnymi cechami, na których inwestorowi może zależeć w istotny sposób. Dodatkowo, nieruchomości premium nie stanowią tak znacznej części rynku, jak te wykończone w niższym standardzie. Oznacza to, że jest ich zdecydowanie mniej, a wbrew pozorom popyt na nie rośnie z każdym rokiem. O ekskluzywności takich apartamentów decyduje wiele czynników, do których należą między innymi lokalizacja, jakość wykończenia, powierzchnia, widok z okien budynku oraz dostępne w nim udogodnienia, takie jak strefa SPA, czy całodobowa obsługa concierge.

Dla inwestorów decydujących się na zakup apartamentów absolutnie unikalnych, jak na przykład tych zlokalizowanych w odrestaurowanych kamienicach w centrum Warszawy https://foksal1315.com/, umowa rezerwacyjna może być świetnym gwarantem zabezpieczającym nabycie nieruchomości jedynej w swoim rodzaju. Dlaczego jednak inwestor miałby czekać z zakupem takiego apartamentu? Przyczyn może być sporo, od czasu potrzebnego na zebranie funduszy (apartamenty przy ul. Foksal 13 i 15 sprzedano w zeszłym roku za 17 oraz 11,5 mln zł), przez dopełnienie formalności prawnych lub tych związanych z finansowaniem zakupu, po zupełnie prozaiczny, chwilowy brak możliwości osobistego odbioru nieruchomości. Trzeba pamiętać, że wielu przedsiębiorców woli samodzielnie nadzorować swoje inwestycje, a częste podróże mogą im to niekiedy utrudniać.

Czym jest opłata rezerwacyjna i ile wynosi?

Podpisanie umowy rezerwacyjnej wiąże się najczęściej z koniecznością uiszczenia opłaty przez stronę zainteresowaną zakupem nieruchomości. Jest to swego rodzaju zabezpieczenie dla dewelopera na wypadek, gdyby nabywca ostatecznie zrezygnował z kupna nieruchomości, a niejako blokował możliwość jej sprzedaży przez czas określony w umowie. Strony porozumienia mogą oczywiście ustalić, że jeżeli nie dojdzie do zawarcia transakcji, to wartość opłaty rezerwacyjnej wraca do niedoszłego nabywcy. W praktyce jednak rzadko stosuje się tego typu zapis, gdyż jest on zwyczajnie niekorzystny dla dewelopera.

Kształt umowy rezerwacyjnej nieruchomości nie jest umocowany prawnie, a co za tym idzie, wysokość opłaty rezerwacyjnej także. Strony porozumienia indywidualnie ustalają między sobą kwotę, jaką potencjalny nabywca powinien uiścić, aby zagwarantować sobie możliwość zakupu konkretnej nieruchomości. Wysokość opłaty rezerwacyjnej najczęściej uzależniona jest od wartości apartamentu, a więc w przypadku wnętrz luksusowych, kwota ta będzie odpowiednio wyższa. Istotnym może być tu także czynnik unikalności, a więc cech, których nie posiada żadna inna nieruchomość z segmentu premium.

Na co uważać podpisując umowę rezerwacyjną luksusowej nieruchomości?

Umowa rezerwacyjna nieruchomości luksusowej powinna zostać sporządzona z najwyższą starannością, gdyż dotyczy najczęściej szczególnie wartościowych transakcji. Potencjalny inwestor powinien więc skrupulatnie zapoznać się z jej kształtem i ustalić z deweloperem takie warunki, które będą go satysfakcjonowały. Należy też pamiętać, że umowa rezerwacyjna ma za zadanie zaspokoić potrzeby obu stron porozumienia, co oznacza, że również deweloper nie może ponosić w rezultacie jej podpisania szczególnie wysokiego ryzyka. W przypadku nieruchomości luksusowych i unikalnych, należy liczyć się z tym, że uzgodniona kwota opłaty rezerwacyjnej w przypadku anulowania transakcji, pozostanie w rękach dewelopera.

Poprzedni artykułPoznaj możliwości atrakcyjnego znakowania produktów swojej marki
Następny artykułDoradztwo podatkowe – jak to działa? Kto skorzysta najbardziej?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj