Uszkodzenie auta przez nieznanego sprawcę – jak nie płacić za szkody z własnej kieszeni?

Twoje auto zostało uszkodzone. Niestety sprawca nie pozostawił kartki ze swoimi danymi i kontaktem do siebie. Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na odszkodowanie z polisy ubezpieczeniowej? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym tekście.

Uszkodzenie auta przez nieznanego sprawcę może wydarzyć się w wielu różnych sytuacjach. Zazwyczaj problem ten powstaje na zatłoczonych parkingach galerii handlowych. Takie zdarzenia mają miejsce także wtedy, kiedy jest on zaparkowany na chodniku lub poboczu drogi.

Jak postępować w przypadku zaistnienia szkody?

Jeżeli twoje auto zostało uszkodzone, jednak nie wiesz, kto był sprawcą tego zdarzenia, to nie oznacza to wcale, że nie otrzymasz odszkodowania. Zawiadom policję, która po przybyciu na miejsce sporządzi odpowiednią notatkę.

Następnie sprawdza się nagrania z okolicznego monitoringu, znajdującego się przy sklepach lub instytucjach. Można także poszukać świadków powstania szkody np. sąsiadów, klientów sklepu itd. Straty poszkodowanego będą pokryte z ubezpieczenia OC sprawcy, w sytuacji, gdy uda się ustalić winnego. W przeciwnym razie koszt naprawy może zostać pokryty z twojego ubezpieczenia AC, jednak wiąże się to z utratą zniżek za bezszkodową jazdę. Jeżeli nie posiadasz AC, to pozostaje ci pokrycie kosztów z własnej kieszeni.

Sprawca uciekł z miejsca zdarzenia – jakie konsekwencje poniesie?

Każdy, kto doprowadził do uszkodzenia cudzego samochodu i zbiegł z miejsca zdarzenia, jednak został zidentyfikowany, podlega karze. Będzie to najprawdopodobniej mandat do 500 zł, a także 6 punktów karnych. Do tego najczęściej towarzystwo ubezpieczeń występuje do sprawcy zdarzenia z tzw. regresem, co oznacza konieczność zwrotu wypłaconego odszkodowania do firmy ubezpieczeniowej.

Jakich zdarzeń nie obejmuje AC?

Nie zawsze odpowiedzialność za wyrządzone szkody ponosi ubezpieczyciel. Jest tak wtedy, kiedy dojdzie do zdarzenia w wyniku umyślnej winy ubezpieczonego, albo ewidentnego zaniedbania kierowcy pojazdu. Pieniądze z polisy nie zostaną wypłacone także wtedy, kiedy szkody powstaną podczas naprawy pojazdu. Będzie tak również, kiedy do uszkodzenia samochodu dojdzie w wyniku lekkomyślnego postępowania kierowcy, np. kradzież samochodu nastąpi, ponieważ kierowca pozostawi kluczyki wewnątrz pojazdu. Warto mieć to na uwadze, dlatego przed wykupieniem ubezpieczenia, zapoznaj się z treścią ogólnych warunków ubezpieczenia (OWU). Dowiedz się, co dokładnie będzie obejmować twoje ubezpieczenie AC.

Poprzedni artykułKuchnia marzeń w Twoim domu? Urządź ją przy pomocy bloga!
Następny artykułLokale do wynajęcia w Krakowie – czym kierować się przy wyborze lokalu usługowego?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj