Opłacanie polisy na życie powinno być jednym z najważniejszych punktów w naszym budżecie domowym. Nie chodzi o to, żeby pesymistycznie podchodzić do życia, a o odpowiedzialność i zabezpieczenie swoich dzieci na przyszłość. Dowiedz się, jaką polisę możesz wybrać i jak dzieci mogą uzyskać świadczenie ubezpieczeniowe.
Polisa na życie – jakich kwot możesz się spodziewać
Polisa na życie jest podstawowym ubezpieczeniem i coraz więcej osób decyduje się na jej wykupienie. Różne towarzystwa ubezpieczeniowe oferują różnego rodzaju polisy. Najczęściej suma ubezpieczenia wynosi kilkaset tysięcy złotych, ale większość towarzystw ma różne opcje finansowe. Im wyższa suma ubezpieczenia, tym wyższa comiesięczna składka.
Większość polis na życie jest zorganizowana w taki sposób, że maksymalną kwotę można otrzymać w dwóch przypadkach – śmierci (otrzymują ją twoi bliscy) lub w momencie takiego uszczerbku na zdrowiu, że nie jesteś w stanie wykonywać pracy ani prowadzić samodzielnego życia. W momencie uszkodzenia ciała lub zdrowia w mniejszym stopniu otrzymuje się część tej kwoty. Jest to obliczone proporcjonalnie, według ustaleń lekarza.
Świadczenie ubezpieczeniowe – wypłata
Świadczenie ubezpieczeniowe to kwota, którą otrzymuje się w ramach polisy ubezpieczeniowej. W przypadku utraty zdrowia lub sprawności towarzystwo wypłaca właściwą kwotę bezpośrednio ubezpieczonemu, jednak w przypadku śmierci – pieniądze otrzymują bliscy. W tym wypadku prawo spadkowe nie działa – środki otrzymują osoby, które zostały uprawnione w umowie polisy.
Świadczenie ubezpieczeniowe wypłacone zostaje w ciągu 30 dni od momentu złożenia niezbędnych dokumentów – dowodu tożsamości, skróconego odpisu aktu zgonu i kopi zaświadczenia potwierdzającego przyczynę zgonu. Towarzystwa ubezpieczeniowe nie wypłacają odszkodowania w sytuacji dobrowolnego działania w aktach przemocy i terroru (poza działaniem wynikającym z obowiązku służbowego), a także samobójstwa i samookaleczenia. Dlatego ustalenie okoliczności może trochę potrwać, w takim wypadku ubezpieczenie zostanie wypłacone po dłuższym czasie. Towarzystwa ubezpieczeniowe mogą prosić o zapisy z akt policji i tym podobnych służb.
Inne polisy dla dzieci
ZUS wypłaca sierotom rentę rodzinną i dodatek dla sieroty całkowitej. Pierwsze świadczenie to kwota około 1100 zł, natomiast dodatek oscyluje w okolicach 400 zł miesięcznie. Takie pieniądze mogą wystarczyć na podstawowe wydatki, ale nie zabezpieczą przyszłości dziecku i mogą uniemożliwiać pełen rozwój. Dlatego warto pomyśleć o zakupieniu i zorganizowaniu innej polisy.
Wysoka kwota z polisy może pomóc młodemu człowiekowi w organizacji swojego życia. To środki, które wystarczą na studia czy na zakup mieszkania. Możesz też jednak inaczej zadbać o przyszłość swojego dziecka. Świadczenie ubezpieczeniowe na przykład z polis posagowych to także będzie spora kwota, która sprawi, że dziecko będzie miało łatwiejszy start.
Polisa posagowa polega zarówno na ubezpieczeniu dziecka od nieszczęśliwych wypadków, jak i oszczędzaniu na jego przyszłość. Świadczenie ubezpieczeniowe zostanie wypłacone w momencie, który jest przewidziany w umowie – np. w dniu 18. urodzin, w momencie podjęcia lub zakończenia studiów.