Systemy WMS i ich największe zalety

Prawidłowe i efektywne zarządzanie magazynem to bardzo skomplikowany proces i nie zawsze prosty, ponieważ niezbędne jest wdrażanie najlepszych rozwiązań. Czasami, zanim trafi się na jedno najlepsze, potrzebne jest przetestowanie co najmniej kilku. Długotrwałe popełnianie błędów w tym zakresie ma negatywny wpływ na rentowność firmy. Proces logistyczny zawsze powinien przebiegać szybko i sprawnie – nie powodować przestojów i wspomagać organizację pracy w miejscu składowania towarów.

Systemy WMS – ekologiczne rozwiązanie

Jednym z aspektów właściwego zarządzania magazynem jest ekologia, do której coraz więcej osób przykłada dużo uwagi. Właściwe rozwiązania generują oszczędności w różnych postaciach, odciążają pracowników i zwiększają efektywność wykonywanych czynności. Osoby zarządzające magazynem wdrażają systemy WMS w zależności od ich układów technologicznych, wyróżnia się 3 rodzaje. Układ przelotowy ma zastosowanie w magazynach, do których dostarcza się duże partie towarów, ale obrót asortymentowy jest niewielki. Wprowadzone systemy WMS zapewniają wówczas uporządkowanie kierunku przepływu składowanych towarów. Jednocześnie nie ma mowy o blokowaniu rampy, ponieważ dla przyjęć i wydań wydzielone są osobne place manewrowe.

Powstanie dwóch stref zapobiega sytuacjom, w których drogi transportu mogłyby się skrzyżować. Kolejnym jest układ kątowy – dedykowany głównie magazynom, w których obrót asortymentu jest nieco bardziej zróżnicowany. Zalety wdrożenia systemów WMS są tutaj bardzo podobne, głównymi są wyodrębnienie różnych dróg przenoszenia ładunków z towarami oraz podział stref na przyjmowanie i wydawanie. Ostatnim jest układ wózkowy, który najlepiej sprawdzi się w magazynach charakteryzujących się zróżnicowanym obrotem małych i asortymentowych partiach. Rampy są wówczas ze sobą połączone, podobnie jak place manewrowe dla przyjęć i wydań. W drodze takich zalet trasy transportowe są skrócone, a praca poszczególnych działań uelastyczniona.

Obszary i operacje magazynowe

W każdym magazynie funkcjonują cztery obszary: przyjęcie, składowanie, kompletacja oraz wydanie – wszystkie muszą działać prawidłowo i efektywnie. Wówczas nie istnieje zagrożenie dla rentowności całego przedsiębiorstwa, właściwe zarządzanie nimi mogą zapewnić systemy WMS. W powyżej wskazanych obszarach wykonuje się pewne czynności, czyli pakowanie, kontrola, sortowanie oraz przyjmowanie zwrotów i reklamacji. W magazynach znajdują się również strefy socjalne dla pracowników, toalety, biura administracji i kierowników oraz wózkownie. Każdy pracownik jest odpowiedzialny za coś innego, ponieważ w ten sposób zachowana jest ciągłość kompletacji zamówień. Wśród sektorów wyróżnia się: przyjęcia dostaw, składowanie, kompletację, wydania magazynowe, zwroty oraz reklamacje i przeprowadzanie inwentaryzacji. Wszystkie czynności muszą być wykonywane bardzo dokładnie i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Systemy WMS stanowią duże ułatwienie, ponieważ można wprowadzić automatyzację poszczególnych etapów, co zmniejsza marginesy błędów i zwiększa efektywność.

Poprzedni artykułZdrowe i piękne usta. Kiedy stosować balsamy do ust?
Następny artykułDo czego służy wiata fotowoltaiczna?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj