Rozłożenie długu na raty. Czy to możliwe?

Karta kredytowa, raty za telewizor czy smartfona, kredyt na wakacje… Wysokość miesięcznych rat przytłoczyła cię i doprowadziła do zadłużenia? Aby rozwiązać ten problem, wcale nie musisz regulować zaległych zobowiązań jednorazowo. Jeśli zastanawiasz się, jak spłacić dług w rozsądny sposób, spróbuj rozłożyć go na raty. To prostsze, niż myślisz.

Spłata całego zobowiązania rzadko okazuje się możliwa. Gdy twój dług liczony jest w tysiącach złotych, jego uregulowanie może być sporym wyzwaniem. Jednak wcale nie oznacza to, że musisz brać kredyt na opłacenie zaległości. Wręcz przeciwnie – to w większości przypadków bardzo ryzykowne rozwiązanie, ponieważ kolejna pożyczka oznacza jeszcze wyższe koszty i pogłębienie problemów finansowych. Zdecydowanie lepszym sposobem na to, aby wyjść na prostą, jest wynegocjowanie nowych warunków spłaty.

Jak spłacić dług w ratach?

Co musisz zrobić, aby zyskać szansę na spłatę zobowiązania w ratach? To prostsze, niż myślisz – najczęściej wystarczy skontaktować się z wierzycielem lub obsługującą cię firmą windykacyjną i porozmawiać. W większości przypadków, o ile wykażesz się wolą współpracy, otrzymasz szansę na uzgodnienie nowego harmonogramu spłaty. Ale uwaga! Taką możliwość masz wyłącznie wtedy, gdy sprawa zadłużenia nie weszła jeszcze na drogę sądową i nie podlega egzekucji komorniczej. Nie trać więc czasu i jak najszybciej nawiąż kontakt – możesz to zrobić na wiele sposobów.

Na jakie raty można rozłożyć dług?

Wysokość rat z tytułu zadłużenia zależy od kilku czynników. Wpływają na nią m.in.:

  • wysokość długu;
  • możliwości finansowe;
  • decyzja wierzyciela lub firmy windykacyjnej.

Nowe warunki są więc za każdym razem ustalane indywidualnie. Największe możliwości masz wtedy, gdy współpracujesz z firmą windykacyjną, taką jak np. Ultimo. Wówczas, jeśli sytuacja finansowa jest wyjątkowo trudna, możesz spłacać zobowiązania nawet w bardzo niskich ratach, wynoszących zaledwie kilkadziesiąt złotych.

Pamiętaj: choć firma windykacyjna nie pobiera za swoje usługi żadnych dodatkowych opłat, wysokość zobowiązań nadal rośnie z uwagi na naliczane ustawowo odsetki od nieterminowej płatności. Dlatego w twoim interesie leży, by wysokość raty była optymalna – tak, aby:

  • pojedyncza rata nie obciążała nadmiernie budżetu (dzięki temu każdego miesiąca będziesz ją mógł terminowo regulować);
  • jak najszybciej uwolnić się od zadłużenia.

Właśnie dlatego warunki spłaty warto omówić z doradcą, podając mu rzetelne informacje o swoich przychodach oraz stałych wydatkach. Ekspert podpowie ci, jak zoptymalizować domowy budżet, oraz zaproponuje bezpieczne i korzystne dla obu stron rozwiązanie.

Rozłożyłeś dług na raty? Spłacaj je regularnie!

Rozłożenie spłaty długu na raty to dopiero pierwszy krok w stronę finansowej niezależności. Po podpisaniu ugody koniecznie pilnuj terminów regulowania kolejnych płatności. Jeżeli nie wywiążesz się z nich zgodnie z ustaleniami, mogą pojawić się dalsze komplikacje oraz koszty, związane np. z procesem sądowym i egzekucją komorniczą. Jeśli jednak będziesz działać rzetelnie, możesz mieć pewność, że już wkrótce zapomnisz o finansowych problemach.

Poprzedni artykułNarzędzia SEO
Następny artykułDla kogo kredyt? Sprawdź, jak się przygotować do negocjacji z bankiem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj