Rodzaje lokat – jaka lokata jest najbardziej opłacalna?

Gromadzenie oszczędności to nawyk, który warto starannie pielęgnować. Jest on bowiem szansą na spokojną i bezpieczną pod względem finansowym przyszłość. Poza skupieniem swojej uwagi na systematyczności w zakresie oszczędzania równie ważny jest wybór metody, która umożliwi powiększanie owych oszczędności. I choć do wyboru pozostaje kilka, zdecydowanie najbardziej bezpieczną i pozbawioną ryzyka jest lokata. Lokata bankowa to popularny produkt bankowy dostępny w propozycjach większości instytucji finansowych. Proste zasady działania sprawiają, że cieszy się ona dużym zainteresowaniem wśród klientów, którzy chcą, by ich oszczędności „pracowały na siebie”. Aby wybrać najkorzystniejszą dla siebie opcję lokaty, warto poznać jej rodzaje i sprawdzić, które warunki będą optymalne. Oto najpopularniejsze rodzaje lokat.

Lokata terminowa

Lokaty terminowe mogą być długoterminowe – zawierane na okres kilku lub kilkunastu miesięcy – oraz krótkoterminowe. W przypadku tych ostatnich dużą popularnością cieszą się lokaty zawierane na jeden miesiąc oraz lokaty jednodniowe. W zależności od wybranej propozycji lokaty terminowe mogą być zakładane na różny okres, a także przedłużane. Mogą też różnić się od siebie oprocentowaniem, które decyduje o wysokości zysku z lokaty. Dlatego też warto dobrze zastanowić się nad wyborem konkretnej propozycji.

Wśród lokat terminowych na szczególną uwagę zasługują lokaty jednodniowe. Zgodnie ze swoją nazwą zakładane są na jeden dzień. To przykład lokaty z najkrótszym możliwym terminem. Jej równie atrakcyjną odmianą jest lokata overnight, czyli lokata nocna. Zasady jej działania są bardzo proste. Otóż pod koniec każdego dnia bank przelewa środki na lokatę, a już następnego dnia rano wracają one na konto klienta, powiększone o stosowne odsetki. Wystarczy tylko złożyć do banku odpowiednią dyspozycję. Ten rodzaj lokaty dostępny jest przede wszystkim dla firm.

Lokata rentierska

Lokata rentierska zaliczana jest do grupy lokat długoterminowych. To, co wyróżnia ją na tle pozostałych lokat, to dość znaczna kwota minimalna, które najczęściej nie jest niższa niż 10 000 zł. Zdarzają się jednak propozycje, w których musi być ona znacznie wyższa. Kolejną cechą charakterystyczną lokaty rentierskiej jest fakt, iż w jej przypadku istnieje możliwość wypłaty odsetek od ulokowanego na lokacie kapitału jeszcze w trakcie jej trwania. Odsetki bowiem są wypłacane na bieżąco, w stałych i określonych w umowie ostępach czasu i trafiają bezpośrednio na wskazane przez klienta konto bankowe.

Lokata automatyczna

Lokata automatyczna zakłada możliwość umieszczenia na lokacie części środków zgromadzonych na koncie bez udziału w całym procesie klienta. Co to oznacza w praktyce? Otóż po ustaleniu optymalnych dla klienta warunków, w przypadku pojawienia się na koncie nadwyżek o określonej wysokości, bank sam, automatycznie umieszcza je na lokacie. Dzięki temu klient nie musi zawierać dodatkowych umów, co pozwala mu zaoszczędzić czas i energię.

Lokata dynamiczna

Lokata dynamiczna to przykład lokaty ze zmiennym oprocentowaniem. Oznacza to, że oprocentowanie może maleć wraz z długością trwania lokaty lub rosnąć. Zarówno minimalna, jak i maksymalna wysokość oprocentowania uzależniona jest od sytuacji na rynku finansowym, w tym również od wysokości stóp procentowych i związanej z nimi sytuacji gospodarczej kraju.

Co wybrać?

Wymienione wyżej rodzaje lokat to zaledwie kilka możliwości, spośród których można wybrać lokatę dla siebie. W propozycjach poszczególnych banków dostępne są bowiem lokaty dość mocno różniące się od siebie warunkami. Czym zatem kierować się podczas wyboru? Która lokata będzie najbardziej opłacalna? Z całą pewnością ta, która zostanie dopasowana do indywidualnych potrzeb klienta. Dokonując wyboru lokaty, poza wysokością jej oprocentowania warto skupić się również na pozostałych proponowanych warunkach, między innymi dotyczących czasu jej trwania czy też minimalnej kwoty, jaka może się na niej znaleźć. Elastyczne warunki pozwolą na dopasowanie lokaty do indywidualnej sytuacji finansowej klienta, co sprawi, że wybrana lokata będzie dla niego opłacalna. Jeszcze więcej o lokatach dowiesz się na portalu https://porownaj-lokaty.pl/.

Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank


Źródła: https://direct.money.pl/artykuly/porady/jakie-sa-rodzaje-lokat

Poprzedni artykułJak dostać kredyt przez Internet? To powinieneś wiedzieć
Następny artykułDekoracyjne serwetki z nadrukiem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj