Rodzaje kopii zapasowych w firmie – jaki backup wybrać?

rodzaje kopii zapasowych w firmie - jaki backup wybrać inea

Bezpieczeństwo danych to niezwykle ważny element działalności praktycznie każdego przedsiębiorstwa. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na zapewnienie ochrony informacjom jest backup danych dla firm. Jakie są jego rodzaje i który z nich wybrać?

Pełna kopia zapasowa – na czym polega?

Pierwszą z najczęściej wybieranych przez klientów opcji jest full backup danych dla firm. Pełna kopia zapasowa dotyczy wszystkich zasobów informacyjnych przedsiębiorstwa. W tym przypadku wykonuje się backup wszystkich plików w jednej wersji. Full backup danych jest prosty w obsłudze, ponieważ tworzy się kopię zapasową wszystkich plików.

Full backup charakteryzuje się także dłuższym czasem oczekiwania na wykonanie całkowitej kopii zapasowej. Dzieje się tak ze względu na to, że do Data Center muszą być skopiowane wszystkie informacje. Przy wykonywaniu pełnego backupu danych trzeba zadbać o to, aby informacje były przechowywane w bezpiecznym miejscu – w przypadku uszkodzenia zostanie utracona całość skopiowanych plików.

Przyrostowe kopie zapasowe – czym się charakteryzują?

Drugą odmianą jest przyrostowa kopia zapasowa danych. Jest to praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu można zaoszczędzić czas. Ten rodzaj backupu polega na kopiowaniu wyłącznie tych danych, które zostały zmienione po utworzeniu poprzedniej kopii zapasowej – dowolnego rodzaju.

Kopia przyrostowa pozwala zaoszczędzić więcej czasu, ale jest wyzwaniem pod względem przywracania danych. Aby to zrobić, trzeba przywrócić zarówno ostatnią kopię przyrostową, jak i pełną kopię zapasową.

Różnicowe kopie zapasowe – jak działają?

Różnicowa kopia zapasowa polega na kopiowaniu danych, które zostały zmienione. Od przyrostowej kopii zapasowej odróżnia ją to, że przywraca dane tylko do ostatniej pełnej kopii zapasowej, a nie do dowolnej. Można ją utworzyć w wyjątkowo krótkim czasie. Tę odmianę nazywa się również kumulatywną kopią przyrostową.

Porównując wszystkie rodzaje kopii zapasowych, najwygodniejszymi rozwiązaniami są full backup i kopia przyrostowa.

Backup danych dla firm – złota zasada 3-2-1

Backup danych dla firm powinien pozwalać na łatwe wdrożenie złotej reguły 3-2-1, która pomaga zadbać o pełne bezpieczeństwo danych w przedsiębiorstwie. Polega ona na utworzeniu trzech kopii zapasowych, przechowywaniu ich na dwóch różnych nośnikach, w tym na jednym poza fizyczną lokalizacją firmy. Zastosowanie tej zasady poprawia ochronę danych, a także zwiększa wiarygodność przedsiębiorstwa w oczach pracowników i klientów.

Backup danych dla firm – jacy dostawcy mają tę usługę w ofercie?

Do usługodawców, którzy mają w ofercie backup danych dla firm, należy m.in. Comarch i INEA. Pierwsza z firm proponuje dogodny zakres cenowy, a kopia zapasowa jest przechowywana w zaawansowanym technologicznie Data Center. Dostępne są także różne modele rozliczeniowe.

Z kolei kopia zapasowa z oferty INEA to nieco bardziej kompleksowa usługa. Dostawca proponuje backup danych dla firm. Oprócz tego wszystkie przetwarzane dane są szyfrowane przed wysłaniem na serwer INEA Data Center poprzez użycie protokołu SSL. Dużym atutem jest także intuicyjny interfejs, który umożliwia uzyskanie dostępu do kopii zapasowej z praktycznie każdego miejsca na świecie – bez limitu urządzeń czy użytkowników. Warto również wiedzieć, że backup danych dla firm od INEA spełnia restrykcyjne wymogi RODO i GIODO. INEA Data Center to 1500 m2 powierzchni na trzech poziomach z układem zabudowy w technologii zimnego korytarza i systemem UPS w układzie N+1. Ponadto, centrum przetwarzania danych tego dostawcy składa się z kiosków po 26 szaf, 48U każda i spełnia standard TIER III.

Poprzedni artykułOprawy liniowe LED – poznaj oświetlenie, które ma same zalety
Następny artykułCo to jest przetwornik napięcia i jakie są jego rodzaje?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj