Rodzaje kombinezonów strażackich – pełne przygotowanie do akcji ratowniczej

Przeciętny kombinezon pracownika straży pożarnej wydaje się być wszystkim znany. Mało kto zwraca jednak uwagę na to, że oprócz tych typowych strojów do gaszenia pożarów, widywanych na szczęście praktycznie najczęściej wyłącznie na filmach lub w telewizyjnych programach (i oby tak zostało), strażacy noszą także zupełnie inne.

Jak kojarzy się strażak?

Strażacy naturalnie nie stronią od ognia, a zwłaszcza od jego gaszenia, jednak to nie jedyne zadanie jakiego podejmują się w swojej pracy. O ile w dawnych czasach pożary jako takie zdarzały się stosunkowo często, a metody ich eliminacji były bardzo prymitywne, to obecnie strażacy nierzadko zajmują się czynnościami, które u naszych przodków wywołałyby prawdopodobnie pusty śmiech. Kombinezon strażacki i noszący go dumnie sami strażacy kojarzą się wciąż stereotypowo z panami biegającymi w popłochu z sikawkami i starającymi się uratować przy tym kogo i co się da. Jednocześnie ci niekwestionowani bohaterowie noszą także innego rodzaju odzież i robią to zdecydowanie służbowo. Do współczesnych zadań straży pożarnej, wzywanej także przez zaniepokojone staruszki, stosunkowo często należy zdejmowanie zdezorientowanych i oszołomionych kotów z wysokich partii drzew. I jakkolwiek bohaterskie rzucanie się na pomoc w ogień jest naprawdę godne podziwu, to naszym strażakom życzmy raczej tego typu pracy.

Ubranie specjalne dla strażaka

Są jednak okoliczności, kiedy strażak rezygnuje z typowego munduru, jaki nosi na co dzień i przeobraża się niemal w zupełnie inną istotę. Specjalna odzież, mająca zapewniać mu przede wszystkim ochronę w jego niezwykle ryzykownej pracy, nie zawsze wygląda tak samo. Zawód strażaka związany jest z wyjątkowym niebezpieczeństwem. I nie chodzi tutaj wcale o wspomniane uwięzione na drzewach kotki, ponieważ ich ratowanie należy do jednych z bardziej relaksujących i banalnych zadań w tej profesji. Bywają jednak wezwania, kiedy nasi dzielni strażacy muszą uwijać się jak w ulu, aby demontować bardzo groźne dla okolicznych mieszkańców gniazda os lub, co gorsza, niebezpiecznych szerszeni. Wówczas zwykły kombinezon nie wystarcza. Strój ochronny do zadań specjalnych przypomina zatem raczej ten jaki przywdziewają typowi pracownicy pasieki. Składa się on z wielu części chroniących poszczególne części ciała przed ugryzieniami. Odpowiednie rękawice a także techniki usuwania takich niebezpiecznych gniazd stanowią podstawę, jednak bez pełnej ochrony praktycznie nie da się wykonać tego rodzaju zadania.

Poprzedni artykułComarch nie zwalnia tempa i udostępnił udoskonaloną wersję programu księgowego ERP Optima
Następny artykułCzym wyróżnia się zamgławianie ULV na tle innych sposobów dezynfekcji pomieszczeń

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj