Dach to element wieńczący budowę całego budynku. Musi być solidny i wytrzymały, wówczas stanowi doskonałą ochronę dla mieszkańców przed działaniem negatywnych warunków atmosferycznych. Ponad to prawidłowo stworzony dach zabezpiecza całą konstrukcję budynku, chroni ją przed przeciekami i niszczeniem.
Wiele osób zleca budowę dachu dla profesjonalnych dekarzy. To bardzo dobre rozwiązanie, które gwarantuje uzyskanie efektywnie wyglądającego i solidnego dachu. Samodzielne układanie konstrukcji i połaci dachowych jest bardzo ciężkim zadaniem. Odpowiednia wiedza oraz doświadczenie dekarzy pozwala odciążyć inwestorów i daje zapewnienie, że dach będzie służył przez lata. Dodatkową zaletą wynajęcia dekarzy jest możliwość skorzystania z ich pomocy w zakresie wyboru elementów potrzebnych do stworzenia stabilnej konstrukcji dachu i pokrycia dachowego.
W Polsce najwięcej domów posiada dach dwuspadowy lub czterospadowy. Spotkać się można również z dachami płaskimi i jednospadowymi. Wszystkie opcje mają swoje wady i zalety, a ich wybór głównie zależy od możliwości i upodobań inwestorów.
Dach dwuspadowy
Dach dwuspadowy uznawany jest za najprostszy rodzaj dachu. Odznacza się mało skomplikowaną konstrukcją i obecnością trójkątnych ścian bocznych. Dach dwuspadowy dobrze sprawdza się na różnych szerokościach geograficznych. Doskonale radzi sobie z negatywnymi warunkami pogodowymi np. ulewy, opady śniegu. Konstrukcja dachu umożliwia swobodne spływanie wody oraz delikatnie osuwanie się pokryw śnieżnych. Współcześnie dekarze montujący dachy dwuspadowe polecają inwestorom instalację akcesoriów przeciwśniegowych. W tym przypadku świetnie sprawdzają się ochrony przeciwśnieżne np. firmy Traffic. Wykonane są z blachy o grubości około 0,5 milimetra. Montuje się je bezpośrednio do połaci dachowych. Pozwalają stworzyć zabezpieczenie przed nagłym osunięciem się śniegu. Polecane są do montażu zwłaszcza przy wejściach do budynku, wjazdach do garaży lub wzdłuż chodników.
Dach czterospadowy
Kolejnym równie popularnym rodzaju dach w Polsce jest dach czterospadowy. Inaczej nazywany, jako dach czteropołaciowy lub kopertowy. Jego główną wadą jest znaczne ograniczenie powierzchni poddasza, jednak jeśli nie zależy nam na wykorzystaniu poddasza, dach czterospadowy wypada pozytywnie, gdy porównujemy go do innych typów dachów.
Dach czterospadowy ma nieco bardzo skomplikowaną konstrukcję niż dach dwuspadowy. Składa się ona z czterech połaci, które stykają się w narożach. Świetnie odprowadza wodę oraz usuwa zalegające pokrywy śnieżne. Wybierając taki typ dachu, musimy pamiętać, że jego koszt wykonania będzie dużo wyższy niż w przypadku dachu dwuspadowego.
Dach płaski
Dachy płaskie bardzo rzadko można spotkać w polskich domach. Najczęściej zdobią budynki zamieszkane przez bogatych i lubiących nowoczesny styl mieszkańców. Ogromną zaletą dachów płaskich jest możliwość swobodnego wykorzystania całego poddasza. Dach płaski nie zabiera przestrzeni na poddaszu, pozwala dowolnie zagospodarować całą powierzchnię i używać poddasze, jako dodatkowe piętro. Ponadto dach płaski wygląda bardzo atrakcyjnie i ponadczasowo. Dodatkowo dobrze ociepla dom i tworzy skuteczną ochronę przed utratą ciepła, dzięki temu gwarantuje niższe rachunki za ogrzewanie. Największą wadą dachu płaskiego jest utrudnienie w odprowadzaniu wody. Na dachu płaskim przez długi czas zalegają pokrywy śnieżne, które przy gwałtownym opadzie śniegu mogą się natychmiastowo się osunąć. Do dachów płaskich również polecane są liczne akcesoria chroniące przed osuwającym się śniegiem
Dach jednospadowy
Dachy jednospadowe nie mogą pochwalić się dużą popularnością. Najczęściej można je zauważyć na starych budynkach. Największą zaletą tych dachów jest ich niski koszt budowy. Dekarze wykonujący budowę dachu jednospadowego muszą precyzyjnie zbadać czynniki pogodowe (kierunek i siła wiatru, roczne opady deszczu i śniegu) i według nich zaprojektować dach. Dach jednospadowy dobrze sprawdza się na wąskich posesjach i wymaga użycia małej ilości materiałów do budowy.
Dach mansardowy
Dach mansardowy bardzo chętnie jest stosowany w nowoczesnym budownictwie. Odznacza się nietypowym i ponadczasowym wyglądem. Ogromną zaletą dachów mansardowych jest możliwość pełnego wykorzystania poddasza, dach mansardowy stwarza idealne warunki do jego zagospodarowania i aranżacji całej przestrzeni. Z drugiej strony dach mansardowy jest bardzo trudny do wykonania i wymaga zatrudnienia fachowej ekipy dekarskiej. Ponadto do jego stworzenia potrzebne są małej wielkości elementy pokrycia dachowego.