Podjazd z kostki brukowej – od czego zacząć?

Kostka brukowa to najpopularniejszy materiał do utwardzania ścieżek oraz podjazdów. W polskim budownictwie jest ona chętnie wykorzystywana nie tylko w kwestii podjazdów do garażu, ale również w kontekście ścieżek ogrodowych, a nawet tarasów. Nikogo nie dziwi fenomen tego materiału, ponieważ kostka brukowa cieszy się przystępną ceną, a ponadto jest oferowana w szerokiej palecie wzorów i kolorów. Sprawdź, od czego zacząć jej układanie!

Co powinieneś wiedzieć o kostce brukowej?

Jeżeli zdecydowałeś się na podjazd w tej formie, musisz wiedzieć, iż drobne elementy najlepiej układać na mniejszych powierzchniach. Z kolei większe elementy będą się lepiej prezentować na bardziej rozległych płaszczyznach. Obecnie na rynku znajduje się mnóstwo wzorów i kolorów kostki, dzięki czemu możemy tworzyć efektowne kompozycje. W tym przypadku ograniczać nas powinna jedynie wyobraźnia. Zanim wybierzesz idealny model pasujący do wizji Twojej posesji, upewnij się, że jego właściwości sprostają wymaganiom Twojego podjazdu. W tym przypadku warto wiedzieć, iż na podjazdach samochodów osobowych należy zastosować kostkę o chropowatej i antypoślizgowej powierzchni, której grubość ma minimum 6 cm. Jeśli wiesz, że na Twoją posesję będą wjeżdżały samochody o wadze przekraczającej 3,5 t, wówczas powinieneś postawić na grubszą kostkę brukową.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę: https://www.bruk-bet.pl/produkty/kostka-brukowa

Podjazd z kostki brukowej krok po kroku

Żywotność podjazdy zależy w dużej mierze od tego, czy podbudowa została wykonana prawidłowo. W tym przypadku najważniejsza jest staranność, a więc jakość wykonania. Mimo że, nie jest to praca bardzo skomplikowana, to bardzo często wykonawcy nie przykładają do tego większej wagi, co później skutkuje zapadnięciem się nawierzchni lub zastoiną wody na powierzchni.

  1. Początek prac wiąże się z wytyczeniem wykopu, usunięciem humusu, ułożeniem geowłókniny, a następnie usypaniem warstwy tłucznia.
  2. Warstwa ta powinna mieć ok. 30 cm wysokości. Po bokach wykopu osadzamy krawężniki.
  3. Po zagęszczeniu tłucznia tworzymy warstwę piasku i grubości 5 cm.
  4. Wyrównujemy podłoże.
  5. Rozpoczynamy proces właściwy, a mianowicie układanie kostki brukowej. W tym przypadku niezwykle ważne jest, by brzegi elementów dobić gumowym młotkiem (tak, by przylegały do siebie ciasno).
  6. Co jakiś czas kontrolujemy poziom nawierzchni przy użyciu poziomicy.
  7. Szczeliny pomiędzy elementami wypełniamy piaskiem.

Proste? Może i tak, ale pamiętaj o tym, by dołożyć wszelkich starań przy każdym z powyższych etapów. Tylko dzięki odpowiedniemu podejściu uda Ci się wykonać trwały i efektowny podjazd do garażu!

Poprzedni artykułLokale do wynajęcia w Krakowie – czym kierować się przy wyborze lokalu usługowego?
Następny artykułGdzie wyjechać na Nowy Rok?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj