Nowy JPK zastąpi deklaracje VAT

Czym jest JPK_V7?

JPK_V7 – czyli nowy jednolity plik kontrolny – to dokument elektroniczny, którego elementy zostały określone w rozporządzeniu Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2019 r. poz. 1988) oraz wzorze schematu JPK_VAT.

JPK_V7 zacznie obowiązywać dużych przedsiębiorców już od 1 kwietnia 2020, a pozostałe podmioty (duże, średnie i małe przedsiębiorstwa oraz mikroprzedsiębiorcy) od 1 lipca 2020 roku.

Stan obecny

Aktualnie czynny podatnik VAT zobowiązany jest do przesłania do Urzędu Skarbowego obowiązkowo deklaracji VAT-7 lub VAT-7K jak również pliku kontrolnego JPK_VAT. Co więcej, obowiązek comiesięcznej wysyłki pliku JPK_VAT spoczywa nawet na przedsiębiorcach, którzy rozliczają podatek VAT kwartalnie. Ponadto przesyłane do fiskusa pliki muszą być uzupełnione o załączniki takie jak VAT-ZD czy VAT-ZZ.

Stan po zmianach

Celem wprowadzenia JPK_V7 jest uproszczenie procesu rozliczeń podatkowych, jak również skrócenie czasu kontroli podatkowych oraz zwiększenie efektywności tych ostatnich. Z tego względu nowy plik JPK_V7 będzie zawierał w sobie dane z rejestrów VAT oraz z dotychczasowych deklaracji rozliczeniowych.

JPK_V7 dotyczyć będzie rozliczeń VAT dokonywanych aktualnie w deklaracji VAT – 7, VAT – 7K, VAT – ZK, VAT – ZZ, VAT – ZD oraz – być może – skróconych deklaracji VAT w zakresie usług taksówek osobowych opodatkowanych ryczałtem czyli deklaracji VAT-12. Należy dodać, że nowy JPK_V7 nie obejmie deklaracji VAT-8, VAT-9M, VAT-10, VAT-13, VAT-14.

Obowiązywać będą dwa warianty JPK_V7: JPK_V7M (dla podatników, którzy rozliczają się miesięcznie) oraz JPK_V7K (dla podatników, którzy rozliczają się kwartalnie).

Jak wspominaliśmy, JPK_V7 zacznie obowiązywać dużych przedsiębiorców od 1 kwietnia 2020, a pozostałe podmioty od 1 lipca 2020 roku. Warto nadmienić, iż od 1 kwietnia zarówno małe i średnie przedsiębiorstwa, jak i mikroprzedsiębiorcy mogą, lecz nie muszą raportować rozliczeń za pomocą pliku JPK_V7. Jeśli jednak skorzystają z możliwości złożenia JPK_V7 za okresy od 1 kwietnia 2020 r. to nie będą oni mogli wrócić do rozliczania na wcześniejszych zasadach. Nowy plik JPK_V7 wraz z deklaracją będzie można podpisać zarówno podpisem kwalifikowanym, profilem zaufanym, jak i danymi autoryzującymi.

Od 1 lipca 2020 r. nie będzie możliwości składania deklaracji VAT-7 i VAT-7K w inny sposób, niż za pomocą nowego pliku JPK_V7.

Jeśli poszukujesz sprawdzonego, godnego polecenia narzędzia, które bez problemu dopasuje się do potrzeb twojego przedsiębiorstwa, to wybierz program firmy Hogart: JPK.

Jedną z zalet narzędzi Hogart jest możliwość łatwej integracji z systemami informatycznymi obecnymi w danym przedsiębiorstwie. Naturalnie Hogart zapewnia również kompleksowe wsparcie po wdrożeniowe (tj. wsparcie informatyczne i prawne). W trakcie procesu instalacji nie ma potrzeby ingerencji w ERP lub bazę danych, co automatycznie wyklucza wystąpienie problemów podczas aktualizacji. Kolejną, niezaprzeczalną zaletą rozwiązań firmy Hogart jest prosty w obsłudze, intuicyjny interfejs, który umożliwia szybkie rozpoczęcie pracy. Programy dla firm Hogart są dostosowane do przedsiębiorstw różnej wielkości. Co więcej, istnieje również możliwość rozbudowy aplikacji w miarę rozwoju potrzeb firmy.

 

Poprzedni artykułNa co zwrócić uwagę, wybierając monitoring GPS do firmy?
Następny artykułKomputery poleasingowe – zalety i wady

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj