Najczęściej popełniane błędy w PIT-36L

Najczęściej popełniane błędy w PIT-36L

PIT-36L jest deklaracją podatkową skierowaną do podatników, którzy prowadzili w danym roku podatkowym (2018) pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej, opodatkowane na zasadach tak zwanego podatku liniowego. Został więc z założenia skierowany do podmiotów profesjonalnych, które działają jako przedsiębiorcy. Powinni więc oni posiadać wiedzę oraz odpowiednie kwalifikacje do przygotowywania zeznań podatkowych. Pomimo tego, cały czas w składanych deklaracjach pojawiają się błędy. Jak ich unikać i co najczęściej stanowi problem podatników?

Błędy w przeliczeniach przy PIT-36L

W deklaracjach PIT-36L o wysokości osiągniętego dochodu lub poniesionej straty, pojawia się wiele błędów obliczeniowych. Część z nich polega na nieprawidłowym braku przeliczenia kwot wyrażonych w walutach obcych, na przykład: przychodów, kosztów, kwot uprawniających do odliczenia od dochodu lub podstaw obliczenia czy obniżenia podatku. Zgodnie z art. 11a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kwoty wyrażone w walutach obcych należy przeliczyć na złote, według kursu średniego walut obcych, który ogłaszany jest oficjalnie przez Narodowy Bank Polski. Generalnie, datą która należy przyjąć dla przeliczeń, jest ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień uzyskania przychodu, poniesienia kosztu, wydatku lub zapłaty podatku.

Braki w elementach PIT-36L

Deklaracja PIT-36L przewiduje możliwość złożenia różnych załączników – są to między innymi dokumenty: PIT/B, PIT/Z, PIT/ZG, PIT/BR, PIT/DS, PIT/MIT, które mogą stanowić obligatoryjnie dołączane informacje do PIT-36L. Ich pominięcie może powodować brak formalny PIT, oraz powodować potencjalnie negatywne konsekwencje dla podatnika.

Poważnym i potencjalnie skutkującym uznaniem za niezłożenie formularza, jest brak odpowiedniego podpisu na końcu formularza. Zeznanie podatkowe zawsze musi zostać podpisane – czy to w formie elektronicznej czy tradycyjnej – dlatego przed wysłaniem go, należy sprawić czy podpis został odpowiednio złożony lub wgrany.

Podsumowanie i rekomendacje

Prawidłowo wypełniony PIT-36L należy złożyć do końca kwietnia, roku następującego po danym roku podatkowym. W przypadku zeznań składanych za rok 2018, będzie to więc 30 kwietnia 2019 roku. Większość informacji, potrzebnych do rozpoczęcia pracy nad zeznaniem, podatnicy posiadają jednak już teraz. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby rozpocząć pracę nad PIT-36L wcześniej, zapewniając sobie odpowiedni czas na właściwą weryfikację dokumentu, jego dodatkowe sprawdzenie czy ewentualne konsultacje w sprawach trudnych. Dodatkowo opcją obecnie dostępną dla praktycznie każdego podatnika, jest możliwość przygotowania oraz złożenia PIT-36L w formie tak zwanej e-deklaracji, czyli elektronicznej formy formularza. Taki e-PIT można opracować przy pomocy specjalnych aplikacji finansowo – księgowych, które proponują swoim użytkownikom odpowiednią pomoc na różnych etapach pracy nad drukiem księgowym. Poprzez zapewnienie sobie odpowiedniego czasu na przygotowanie PIT, można zrobić odpowiedni research i wybrać program, który ułatwi pracę nad PIT-36L nawet profesjonalistom.

Poprzedni artykułSzukasz magazynu do wynajęcia? Sprawdź jakie wyposażenie powinien posiadać!
Następny artykułDlaczego warto przesiąść się na maszyny CNC?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj