Macbook Air 13 – czy warto go kupić?

Ultracienkie laptopy produkowane przez firmę Apple to synonim nowoczesności, prestiżu i niezawodności. Ceny tych urządzeń są jednak znacznie wyższe niż – porównywalnych sprzętowo – komputerów przenośnych z systemem Windows. Sprawdźmy, jakie argumenty przemawiają za zakupem Macbooka Air.

Ekran

Macbook Air 13 z 2018 roku został wyposażony w jedno z flagowych rozwiązań Apple – wyświetlacz Retina. Jego główną zaletą jest duże zagęszczenie pikseli na cal, dzięki czemu ludzkie oko nie widzi pojedynczych pikseli, lecz bardzo wyraźny, ostry i atrakcyjny w odbiorze obraz. Poprzednie wersje Macbooków Air miały dobre ekrany, lecz Retina jest wyjątkowy. Wcześniej technologia ta była zarezerwowana dla znacznie cięższych i mniej poręcznych Macbooków Pro. Najnowsza odsłona Macbooka Air ma ekran o przekątnej 13,3 cala. Rozdzielczość natywna to 2560 x 1600 pikseli (227 pikseli na cal), dzięki czemu komputer wyświetla doskonale miliony kolorów.

System operacyjny

macOS to system, który ma wielu zwolenników. Przynajmniej kilka jego cech znacznie przewyższa to, co oferują nam kolejne odsłony Windowsa. Pierwszą z nich jest możliwość darmowego pobierania aktualizacji. Nie chodzi jednak o drobne poprawki, lecz o całkiem nowe wersje systemu. To tak, jakby użytkownik Windowsa XP mógł bezpłatnie pobrać najnowszą wersję 10. W świecie Apple to możliwe. Nawet jeżeli nasz Macbook Air 13 został wyprodukowany już kilka lat temu, bez problemu – i bez dodatkowych kosztów – pobierzemy najnowszą odsłonę systemu macOS – Mojave. Nowi użytkownicy doceniają również pozostałe atuty macOS, do których zaliczają się przede wszystkim: łatwe szyfrowanie danych, łatwa archiwizacja danych w Time Machine, mniejsza podatność na wirusy, czy doskonałe narzędzia wbudowane (np. oprogramowanie do edycji plików PDF).

Wymiary

Niewątpliwym atutem, którym może poszczycić się firma z Cupertino, są wymiary. Wydawało się, że Macbooki Air, które sprzedawano przed 2018 rokiem, to konstrukcje idealne: eleganckie i nowoczesne, a przy tym ultrakompaktowe i lekkie. Okazało się, że drobne poprawki były jeszcze możliwe. W ten sposób komputer „schudł” z 1,35 do 1,25 kg, głównie przez to, że inżynierom udało się zmniejszyć rozmiary jego obudowy: szerokość z 32,5 do 30,41 cm, głębokość z 22,7 do 21,24 cm, a wysokość z 1,7 cm (w „najgrubszym” miejscu) do 1,56 cm.

Cena

W przypadku tego kryterium Apple nie dysponuje zbyt dużą liczbą argumentów. Macbook Air 13, w najtańszej konfiguracji, kosztuje obecnie 4 799 zł w oficjalnym sklepie. U innych autoryzowanych sprzedawców można go nabyć nieco taniej. Na okazyjną ofertę mogą liczyć też studenci, nauczyciele i wykładowcy. W dalszym ciągu cena może wydawać się wygórowana w porównaniu do komputerów z Windowsem. Ultrabooki, o podobnych parametrach sprzętowych, produkuje wiele firm, m.in. Asus czy Lenovo. Ostatnio do walki włączył się chiński Huawei, oferujący swoje urządzenia znacznie taniej. Warto jednak pamiętać, że te wszystkie komputery nie powstałyby, gdyby nie firma Apple. Symbol innowacyjności, prestiżu i wygody użytkowania. Również za to mu

Poprzedni artykułDla kogo kredyt? Sprawdź, jak się przygotować do negocjacji z bankiem
Następny artykułKuchnia marzeń w Twoim domu? Urządź ją przy pomocy bloga!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj