Konto firmowe czy prywatne – Zakładając JDG

Rachunek w banku jest dziś w zasadzie niezbędny do prowadzenia działalności gospodarczej. W przypadku jednoosobowych firm można wykorzystać swoje prywatne konto bankowe. Z drugiej strony istnieje możliwość otwarcia rachunku przeznaczonego specjalnie na potrzeby JDG. 

Konto prywatne a JDG

W przypadku przedsiębiorców posiadanie rachunku w banku jest konieczne do rozliczeń z fiskusem. Wyjątek stanowią tutaj prowadzący firmy w skali mikro, którzy mogą uregulować opłaty tradycyjnym przekazem pocztowym. Jednak bez względu na skalę danego przedsiębiorstwa powinniśmy mieć swój własny rachunek, co znacznie ułatwi zarządzanie firmowymi finansami. Dlatego warto sprawdzić konta bankowe w Ofin i zapoznać się z aktualną ofertą instytucji finansowych.

Wykorzystywanie rachunku prywatnego do celów związanych z jednoosobową działalnością gospodarczą to przede wszystkim wygoda i oszczędność pieniędzy – nie trzeba ponosić dodatkowych kosztów kiedy zakładamy kolejne konto bankowe. Jeśli chodzi o rozliczanie się z ZUS i US, to jeśli mamy konto prywatne wykorzystywane do prowadzenia działalności, wystarczy wywiązywanie się z obowiązku uiszczania opłat. Te instytucje nie wymagają przedstawiania szczegółowych dokumentacji, gdy do operacji finansowych wykorzystujemy konto osobiste.

Z jednej strony rachunek prywatny na którym mamy jednocześnie swoje własne oszczędności i kapitał firmowy zapewnia wygodę, jednak w określonych przypadkach może utrudnić segmentacje środków, którymi dysponujemy.

Zakładając JDG – zalety konta firmowego

Choć posiadanie konta firmowego wiąże się z wyższymi opłatami, to nie brak tutaj pozytywów. Pierwszy z nich dotyczy opłat, które mogą zostać wliczone w koszty firmy. Dodatkowo banki zazwyczaj przygotowują specjalne oferty stworzone z myślą o klientach biznesowych. Towarzyszące im produkty finansowe są na nieco wyższym poziomie niż te dla konsumentów indywidualnych.

Przykładem niech będą tutaj dużo większe kredyty udzielane firmom, przedsiębiorcom czy korporacjom lub możliwość negocjowania określonych warunków danego rozwiązania z którego korzysta konkretny podmiot. Dla banków współpraca z firmami jest opłacalna, dlatego oferta instytucji finansowych musi być odpowiednio atrakcyjna – warunki danych produktów można sprawdzić na https://ofin.pl/.

Niewątpliwą zaletą posiadania rachunku bankowego jest zdecydowanie łatwiejsze prowadzenie księgowości. Posiadanie konta prywatnego i firmowego pozwala także na oddzielenie finansów dotyczących przedsiębiorstwa od reszty.

Co więcej, odsetki nie są objęte podatkiem Belki, ponieważ dotyczy on osób fizycznych, które opłacają go w wysokości 19 proc. od zysku kapitałowego. Jeśli jednak Urząd Skarbowy będzie miał wątpliwości co do rozliczeń podatkowych, to przy przeprowadzanej kontroli ma wgląd jedynie w konto bankowe, którego numer widnieje w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, czyli rachunek firmowy.

Zakładając JDG – które konto wybrać?

Wybór między kontem firmowym a prywatnym w dużej mierze zależy od skali naszego przedsiębiorstwa i własnych preferencji. Choć z jednej strony konto dla firm to więcej formalności oraz wyższe opłaty, w zamian uzyskuje się dostęp do dodatkowych produktów tylko dla klientów biznesowych np. lepsze oprocentowanie konta oszczędnościowego.

Jeśli chodzi o konto dla klientów indywidualnych, problem może stanowić tu połączenie finansów firmowych z tymi prywatnymi, co utrudnia segmentację środków. Dodatkowo w razie kontroli skarbówki urząd będzie miał dostęp do wglądu w kapitał niebędący częścią firmy, co może rodzić pewne komplikacje.

Co ważne, tak czy inaczej konto bankowe jest wymogiem w określonym przypadku. Według Ustawy Prawo przedsiębiorców transakcje muszą być przeprowadzane drogą bankową zawsze wtedy, gdy drugą stroną jest przedsiębiorca lub kiedy jednorazowa wartość transakcji przekracza 15 000 zł.

Poprzedni artykułKarta kredytowa a zdolność kredytowa
Następny artykułWydajny średniak w atrakcyjnej cenie? Poznaj Xiaomi Mi 9T!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj