Kiedy warto skorzystać ze składu celnego, a kiedy z magazynu czasowego składowania?

Każdy przedsiębiorca, który zajmuje się importowaniem i eksportowaniem towarów w Unii Europejskiej, ale przede wszystkim poza nią, obarczony jest wieloma formalnościami. Powoduje to, że niekiedy ładunek musi na pewien czas zostać wstrzymany, co oznacza konieczność złożenia towaru w magazynie czasowego składowania. Możemy wtedy dokonać tzw. czynności naprawczych jak np. uzyskanie oznakowania CE czy uzupełnić brakującą dokumentację. Są jednak sytuacje, gdy będziemy posiadać dopełnione wszystkie niezbędne formalności, a będziemy chcieli odroczyć odprawę celną dla całego towaru lub jego części – w takiej sytuacji skorzystamy ze składu celnego.

Czym jest skład celny?

Żeby móc poprawnie wybrać pomiędzy składem celnym a magazynem czasowego składowania, trzeba najpierw poznać dokładne różnice pomiędzy nimi, a także zakresem ich funkcjonowania. Skład celny to specjalny, wydzielony odrębny magazyn znajdujący się pod nadzorem celnym, który wykorzystywany jest do zabezpieczania przechowywanego w nim towaru. Może być on całkowicie prywatny i realizować usługi dla konkretnego podmiotu lub też publiczny, z którego korzystać mogą różne podmioty.

Żeby dane miejsce zostało uznane i zatwierdzone za skład celny firma, która go będzie prowadziła, musi wystąpić o stosowne pozwolenia, a także musi spełnić odpowiednie normy dotyczące np. tego, w jakich warunkach towar będzie przechowywany. Innymi słowy, muszą istnieć w nim takie zabezpieczenia, które pozwolą chronić towar przed wpływem czynników zewnętrznych oraz takie, które pozwolą sprawować nad nim kontrole urzędowi celnemu.

Jaką rolę pełni skład celny?

Skład celny pozwala na przechowywanie towaru podczas oczekiwania na opłacenie cła i podatków. Do czasu, gdy towar przebywa w składzie, nie ma konieczności ich opłacania. Dodatkowo istnieje możliwość pełnego konfekcjonowania towaru – może on zatem opuszczać skład celny partiami, co dodatkowo daje możliwość podzielenia lub też odroczenia opłat celnych i podatków.

Czym jest magazyn czasowego składowania?

No dobrze, lecz czym w takim wypadku jest magazyn czasowego składowania? Co prawda zorganizowany jest w bardzo podobny sposób, lecz pełni inną funkcję. Ładunek, który znajdzie się w takim miejscu, czeka już tylko na ostateczną odprawę celną lub na inną procedurę taką jak powrotny wywóz lub tranzyt. Oznacza to, że magazyn ten musi zapewniać towarowi warunki, w których będzie on przez cały czas w niezmienionej formie. Nie możemy go konfekcjonować, przepakowywać ani dzielić. Możemy natomiast dokonywać na towarze czynności związanych z badaniami np. sanepidu czy inspekcji handlowej, czy czynności związane z oznakowaniem CE.

Ważną funkcją magazynu czasowego składowania jest możliwość odsunięcia w czasie czynności prawnych dotyczących odprawy celnej towarów importowanych do Unii Europejskiej. Warto jednak pamiętać, że można to zrobić maksymalnie do 90 dni. Magazyn ten wykorzystywany jest również w przypadku przedłużającego się realizowania czynności prawnych, np. w przypadku braku lub niezgodność w dokumentacji.

Poprzedni artykułCzy firmy zdążą z nowym JPK_VAT?
Następny artykułUsługi inwestycyjne – jakie wybrać aby zabezpieczyć swoją przyszłość?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj