Finalizacja sprawy rozwodowej następuje z ogłoszeniem wyroku sądu w sprawie o rozwód. Jednak tak jak w przypadku innych wyroków, również decyzja o rozwodzie musi się uprawomocnić, dopiero wtedy decyzja sądu uzyskuje ważność. Do tego czasu strona niezadowolona z wyroku może wnieść apelację, dzięki czemu wyrok lub jego część zostanie wzięty pod uwagę sądu. Jak przebiega apelacja od wyroku sądowego i co należy zrobić, by odpowiednio się do niej przygotować? Czy podczas składania apelacji konieczne jest wsparcie prawnika? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym poradniku. Sprawdź, co należy wiedzieć, przystępując do złożenia apelacji od wyroku rozwodowego.
Czym jest apelacja od wyroku rozwodowego?
Złożenie apelacji jest narzędziem, z jakiego może skorzystać strona niezadowolona z wyroku sprawy. Należy złożyć ją w trakcie siedmiu dni od ogłoszenia wyroku – z tego powodu w tym czasie konieczne jest wystąpienie o sporządzenie uzasadnienia wyroku. Wniesienie apelacji jest dwa tygodnie od momentu otrzymania pisma. Jeśli strona składająca apelację nie zwróciła się o pisemne uzasadnienie decyzji sądu, dwutygodniowy okres na wniesienie apelacji liczy się od dnia, w którym minął czas na wniesienie prośby o wydanie decyzji.
Apelacja może dotyczyć wyroku rozwodowego w całości, ale możliwe jest także zaskarżenie poszczególnych decyzji. Mowa tutaj między innymi o rozstrzygnięciu dotyczącym opieki nad dziećmi czy wysokości alimentów.
Na czym polega apelacja?
Złożenie apelacji nie może sprawić, że sytuacja osoby skarżącej wyrok ulegnie pogorszeniu, jednak ta ogólna zasada nie ma zastosowania w przypadku skarżenia decyzji o rozwodzie w całości. W ramach działań procesowych Sąd Apelacyjny zbada wszystkie okoliczności, które wskazały na rozkład pożycia małżeńskiego. Na tej podstawie wyda decyzję, czy wcześniejszy wyrok daje prawidłowe rozstrzygnięcie. Oznacza to, że ostateczna decyzja Sądu Apelacyjnego może okazać się niekorzystna dla strony, która wnosi o ponowne rozpatrzenie.
Co powinna zawierać apelacja?
W apelacji powinna znaleźć się informacja, na którą dokładnie część wyroku składane jest odwołanie. Jeśli będzie ono dotyczyć całości wyroku, również należy to zaznaczyć. W apelacji możliwe jest powołanie się na nowe okoliczności oraz dowody, jednak tylko w sytuacji, kiedy nie było to możliwe wcześniej. Ponadto do pisma skierowanego do sądu należy dołączyć odpis tego samego dokumentu dla strony przeciwnej, by ta miała możliwość zapoznać się z jego treścią. W prawidłowo przygotowanym piśmie koniecznym jest wskazanie oznaczanie wyroku, do którego ono się odnosi. Zarzuty powinny zostać przedstawione w sposób zwięzły wraz z uzasadnieniem. Trzeba mieć na uwadze, że mogą się one odnosić do ustaleń sądu wcześniejszej instancji tylko, jeśli ustalenia były niezgodne ze stanem rzeczywistym.
Wsparcie prawnika w przygotowaniu apelacji
Z uwagi na konieczność przygotowania apelacji zgodnie z wymogami formalnymi, strona skarżąca wyrok powinna robić to ze wsparciem specjalisty. Prawnik zajmujący się sprawami rozwodowymi, korzystając ze swojego doświadczenia, jest w stanie oszacować powodzenie apelacji, a jeśli będzie to korzystne dla klienta – przygotować jej treść tak, by Sąd Apelacyjny nie odrzucił jej z powodu błędów formalnych.
Koszt apelacji od wyroku rozwodowego
Na koszty, jakie strona skarżąca wyrok będzie musiała ponieść w związku z apelacją od wyroku rozwodowego, składa się koszt samej apelacji oraz opłata za usługę dla prawnika. Koszt wniesienia apelacji jest dokładnie określony i wynosi 600 złotych. Koszty obsługi prawnej ustalane są indywidualnie przez każdą kancelarię i mogą się różnić w zależności od miasta. Dodatkowej opłacie podlega także wniosek o wydanie uzasadnienia wyroku w wysokości 100 złotych – kwotę tę należy przelać na koto sądu, do którego kierowany jest wniosek.