Czy ubezpieczenie budynku rolnego jest obowiązkowe?

Podczas prowadzenia działalności rolniczej na rolnika nakładane są liczne obostrzenia. Wiele z nich jest obowiązkowe i zaniechanie ich wykonania prowadzi do problemów z urzędami. Jednym z ważnych aspektów prowadzenia takiej działalności jest ubezpieczenie budynku służącego jako gospodarczy. Czy takie działanie jest obowiązkowe, jak to zrobić i kto powinien się nim zainteresować?

Kto musi ubezpieczyć budynki rolne?

Nie wszyscy rolnicy mają obowiązek ubezpieczenia budynków rolnych. Takie zobowiązanie nakładane jest na osoby w dwóch przypadkach. Po pierwsze na rolników, którzy posiadają grunty rolne na własność, a ich powierzchnia przekracza 1 hektar. Po drugie na rolników, którzy są osobami fizycznymi i na co dzień prowadzą działalność gospodarczą, która jest szeroko pojęta i której definicja jest dokładnie określona.

Co ciekawe w przypadku rolników spełniających powyższe kryteria, dochodzi obowiązek ubezpieczenia siebie, czyli wykupienia tzw. OC rolnika. Dlaczego jednak i budynki rolne są obowiązkiem obłożone? Cały proces reguluje ustawa z dnia 22 maja 2003 „O ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych oraz jej późniejsze zmiany. Warto się więc z nią zapoznać.

Czy miejsce ubezpieczenia budynków rolnych jest z góry określone?

Nawet jeśli na rolniku leży obowiązek ubezpieczenia swoich włości, dokładne warunki nie są określone. Oznacza to, że rolnik sam może zdecydować się na dowolną firmę ubezpieczeniową, która zajmie się gospodarstwem rolnym i jego ochroną. Co ciekawe gdy rolnik sprzeda swoją ziemię objętą ubezpieczeniem, obowiązek ubezpieczeniowy przechodzi na nowego właściciela, ale nabywca może korzystać, tak jak to ma miejsce np. przy OC samochodowym, z ubezpieczenia poprzedniego właściciela.

Procedura jest więc bardzo podobna także w kontekście kontaktu z ubezpieczycielem. Firma musi dowiedzieć się o zmianach właścicielskich w kontekście ubezpieczenia gospodarstwa w ciągu 14 dni od zaistnienia takiego faktu. Co jednak bardzo ważne to zbywający ma obowiązek poinformowania o sprzedaży, a nie kupujący. Ubezpieczenie rolnicze na dogodnych warunkach oraz fachowe doradztwo można znaleźć na https://www.tr.gorlice.pl/

Ubezpieczenie dla rolników jest niezwykle ważnym elementem działalności gospodarczej. Rolnicy muszą mieć zabezpieczenie, by nie było problemu przy wystąpieniu zdarzeń losowych, jak powódź, silne opady deszczu, grad, huragan, uderzenie pioruna. Dobre ubezpieczenia chronią także przed eksplozjami czy upadkiem statku powietrznego, co znacznie przyczynia się do bezpieczeństwa gospodarstwa rolnego.

Poprzedni artykułNa czym polega badanie wariografem
Następny artykułProsty sposób na ocenę widoczności strony www

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj