3 powody, dla których nie warto odpuszczać testów oprogramowania?

Wszelkiego rodzaju aplikacje zajęły już stałe miejsce w naszym życiu. Choć pracują nad nimi całe zespoły programistyczne, zdarza się, że to użytkownicy końcowi aplikacji bankowych czy zakupowych znajdują, wydawałoby się, proste błędy w ich funkcjonowaniu. Dlaczego warto stawiać na solidne testy oprogramowania?

Testy oprogramowania kiedyś i dziś 

Tak jak zmienia się technologia, tak też zmienia się podejście do rozwoju aplikacji. Kiedyś rozwój systemów był długim i żmudnym procesem, składającym się z wielu etapów. Jednym z nich były właśnie testy oprogramowania. Z czasem zespoły programistyczne zaczęły wykorzystywać metodyki, które mogłyby ten proces uczynić mniej żmudnym, a nawet go przyspieszyć: chodzi o podejście zwinne. Dziś, w myśl metodyki Agile, firmy IT skupiają się raczej na iteracyjnym dostarczaniu produktu, nie czekając z testowaniem oprogramowania na koniec, lecz stale je ulepszając. Wiele się zmieniło, ale jedno jest niezmienne: testowanie oprogramowania pozwala dostarczyć jak najlepsze produkty. Choć wiele firm chętnie oszczędziłoby na wynajmowaniu testerów – lepiej wystrzegać się takiego podejścia. Dlaczego?  

Rysa na wizerunku 

Dziś każdy chwytliwy news rozprzestrzenia się w Internecie z prędkością światła, a wpadki programistyczne są chętnie komentowane i zamieniane w memy nie tylko w środowisku tzw. “IT Geeków”. Rezygnując z solidnego testowania oprogramowania, firma naraża się na straty wizerunkowe, które mogą być niemożliwe do odbudowania.  

Odpływ użytkowników  

Aplikacja czy program jest w zamyśle tworzona dla ludzi, i to im ma służyć. W czasie, gdy wybór systemów i ich dostawców jest coraz większy, użytkownicy nie zastanawiają się dwa razy i chętniej korzystają z solidnych rozwiązań. Lepiej przeznaczyć odpowiedni budżet na testy oprogramowania niż ryzykować odpływ użytkowników (a wraz z nim złą sławę). Jeżeli w zespole IT nie mamy testerów, można ten budżet przeznaczyć na outsourcing. Partner wówczas zaproponuje odpowiednie podejście do rozwoju oprogramowania. (Na przykład Pair Programming, Behaviour-Driven Development czy popularne Test Driven Development) 

Wysokie koszty naprawy 

Brak testów oprogramowania może skutkować nie tylko stratami wizerunkowymi. Często są to konkretne koszty – nawet kilkukrotnie wyższe niż budżet, jaki firma przeznaczyłaby na zatrudnienie testerów. Można wręcz powiedzieć, że testowanie się opłaca – warto zapoznać się z technikami takimi jak Cost of Quality /  Cost of Software Quality, które skupiają się na określeniu wartości dodanej, jakie niosą testy. Warto mieć na uwadze, że dziś wiele testów można zautomatyzować, dlatego dobrze jest rozważyć zatrudnienie lub outsourcing specjalisty QA, który napisze odpowiednie testy automatyczne.  

Podsumowując – testujmy 

Tempo wypuszczania na rynek nowych produktów i aplikacji jest coraz szybsze, a ponieważ branża IT jest perspektywiczna – pojawia się coraz więcej software house’ów czy firm IT. Te, które dostarczają pewne i sprawdzone produkty, przyciągają zadowolonych klientów i zadowolonych użytkowników. Z kolei te, które kierują się jedynie tempem dostarczenia produktu i ulegają pokusie wypuszczenia nieprzetestowanego oprogramowania, narażają się na straty nie tylko wizerunkowe, ale też finansowe.

Poprzedni artykułJak często są przeprowadzane okresowe szkolenia BHP?
Następny artykułLampy na korytarz i klatkę schodową – jakie wybrać? Poradnik

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj